От Антикорупционният фонд, който, заедно със „Свободна Европа“ и „Биволъ“ са сред авторите на разследването за купените от Цветан Цветанов, Вежди Рашидов и Цецка Цачева апартаменти на цени, под пазарните, опровергаха твърденията на министъра на правосъдието, че става дума за „спекулативна информация“. В профила си във „Фейсбук“ организацията публикува нотариалните актове за сделките – на министър Цачева и депутата от ГЕРБ Вежди Рашидов.

Твърденията на министъра на правосъдието по казуса са меко казано спорни и заслужават специален коментар, отбелязват от „Антикорупционния фонд“. Ето и техните аргументи:

Цената, която сме публикували е тази, посочена в нотариалния акт от 27 юли 2018г. , където се посочва, че това е „окончателната и действителна цена“. В този документ за собственост няма договорени никакви допълнителни плащания. Дори да се приеме, че посочената в нотариалния акт е само за имот в „груб строеж“, това влиза в сериозно противоречие както с оферираните цени от фирмата-строител, така и с обичайните имотни цени за района дори за този етап на строителство.

Ако г-жа Цачева е уговорила допълнителни плащания с „Артекс“, които следва да бъдат платени месеци след това (в края на май 2019г. по нейните собствени думи), логичният въпрос е защо това не е отразено в нотариалния акт, каквато и е обичайната практика и както е направено от „Рашидов пропъртис“ ЕООД (вижте приложения документ). Припомняме и че на наш изричен въпрос относно цената преди нашата публикация не беше получен отговор.

Твърдения като „оформяне на окончателен нотариален акт с отразяване на всички плащания“ са юридически необосновани и не отговорят нито на законодателството, нито на нотариалните практики. С въпросния нотариален акт от 27 юли е прехвърлена собствеността върху апартамента срещу сумата от 138 хиляди евро и е юридически невъзможно да се сключи втори „окончателен“ нотариален акт за прехвърляне на собственост.

Днес премиерът Бойко Борисов обяви, че ще изчака резултатите от проверката на прокуратурата и антикорупционната комисия, преди да вземе решение какво да предприеме. Президентът Румен Радев пък изрази мнение, че случаят с апартаментите на управляващите далеч надхвърля обхвата на една имотна сделка, защото пряко рефлектира върху доверието в политическата класа и държавността. От компанията, построила и продала жилищата, обяви, че няма нужда от политически тласък, за да прави бизнесhttps://www.dnevnik.bg/politika/2019/03/21/3408209_arteks_injinering_niamame_nujda_ot_politicheski_tlasuk/.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar