Съюза на съдиите в България отправи до депутатите и председателя на парламента Наталия Киселова за създаване на постоянна или временна комисия и в 51-ото Народно събрание по проблема със зависимостта на съдебната система.

Магистратите определят 2024 г. като кризисна за върховенството на правото в България. Те отчитат, че през годината държавността е била изправена пред изпитания. „Натрупваните с десетилетия неразрешени проблеми със състоянието на съдебната система – уязвимостта на съдийската независимост и безконтролната власт на главния прокурор, добиха видими за обществото измерения след публичния разстрел на Мартин Божанов на 31 януари 2024 г.“, посочват съдиите. Те изтъкват, че в множество медийни публикации след убийството са представени разкрития за търговия с влияние в правосъдието и съпричастност на висши магистрати към нелегитимни кръгове, добили популярност като групата на Мартин Божанов „Нотариуса“ с неговия „СС клуб“ и „семейството“ на Петьо Петров „Еврото“ с ресторанта му „Осемте джуджета“.

Според Съюза на съдиите разкритията не са последвани от адекватна институционална намеса, а само от демонстрация на опити за такава. От организацията привеждат и конкретни примери:

  • В 49-ото и в 50-ото Народно събрание бяха създадени нарочни временни комисии, които да установяват факти и обстоятелства, свързани с влиянието в правосъдието и средствата за това. В тези комисии бяха изслушани съдии, прокурори, адвокати, журналисти и граждани, както и бившият главен прокурор Иван Гешев. Бившият главен прокурор Сотир Цацаров и и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов отказаха да се явят в комисиите, за да изяснят съмненията за съпричастност към съществуването на тези мрежи. При липса на обща политическа воля и случаи на бойкот от определени парламентарни групи не се достигна до институционален резултат, освен станалото известно в рамките на публичната работа на комисиите;
  • Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет също създаде Временна комисия за проверка съпричастността на съдии по случая „Мартин Божанов – Нотариуса“. Колегията удължи мандата на комисията, но от публичната информация е ясно, че вече е събрана изключително чувствителна и притеснителна информация за формите на контрол върху съдиите, поставящи под съмнение гаранциите за техния статут на независимост;
  • Президентът изрази своята позиция за необходимостта да бъдат проведени ефективни разследвания и проверки за разкриване на всички съпричастни към дейността на мрежите за влияние в правосъдието;
  • Стана ясно, че МВР е извършило разработки за дейността на всяка от двете групи, резултатите от които са предадени в прокуратурата. Директорът на ГДБОП Явор Серафимов публично призна, че в разработките са установили замесени магистрати. От публикувана от неправителствената организация „Антикорупционен фонд“ справка от едната разработка се установява, че са били разкрити изключително тревожни данни за корупция сред висши магистрати и полицаи.

Съдиите изтъкват, че същевременно нито от прокуратурата, нито от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) не е проведено разследване, което да доведе до повдигане на обвинения срещу членове на посочените групи за корупционни действия или упражняване на влияние по отношение на представители на съдебната власт.

Те добавят, че към момента остават без съответния институционален отговор и публичните изявления след взрива от 1 май 2023 г. до кортежа на бившия главен прокурор Иван Гешев, в които Гешев и тогавашният му заместник Борислав Сарафов отправиха твърдения за политическо влияние при освобождаването от длъжност на Иван Гешев, за държането „на трупчета“ на дела срещу политици по време на неговото управление в прокуратурата, за опасенията от страна на Сарафов за посегателство срещу живота му, за оказван натиск върху членове на ВСС чрез предприемане на действия по наказателно преследване, за данните, съдържащи се в оповестените в хода на тогавашната компроматна война записи на разговори между Иван Гешев и Йордан Стоев, както и между Гешев и Сарафов.

„В свое обръщение от 9 февруари 2024 г. предупредихме, че бездействието или симулирането на дейност водят до засилване на правния нихилизъм и недоверие в съдебната власт, което от своя страна само по себе си е криминогенен фактор и ражда престъпност, както и че това благоприятства развитието на нови форми на измама, при които „брокери“ на влияние да твърдят пред граждани, страни по дела, че срещу пари могат да определят изхода на определено дело в тяхна полза“, отбелязват съдиите. Те изтъкват, че близо една година след призива им скандалите с групите на Нотариуса и на Петьо Еврото са на път да станат поредната част от предходни случаи на съмнения за криминални влияния в съдебната власт, по които не са предприети адекватни мерки за изясняване и разследване

От Съюза на съдиите посочват и примери за такива случаи: убийствата на адвокатката Надежда Георгиева и прокурора Николай Колев; дейността на станалия известен като „Красьо Черния“; скандалът от 2010 г. за закупуване от висши магистрати и техни роднини на имоти в град Приморско като крайно нуждаещи се; данните за политическо влияние в правосъдието в публикуваните записи от разговори през 2013г. и 2016г.; скандалът „ЦУМ-гейт“ през 2017 г.; публичните изявления, довели до обръщението на ССБ към ВСС през 2019 г. за проверка на данните, че депутатът Делян Пеевски „кадрува“ ръководители в съдилищата; признанията от същата година, направени публично от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров, че решенията за избор на т. нар. „трима големи“ в съдебната власт са взимани „в две други сгради“, а не във ВСС.

Магистратите подчертават, че липсата на ефективни разследвания срещу тези явления е идентифицирана не само като проблем, който засяга и върховенството на европейските ценности и на правовия ред в Европейския съюз (ЕС)

Те цитират и част от открито писмо от професионалните организации на съдии и прокурори Европейска съдийска асоциация, МЕДЕЛ, Европейска асоциация на административните съдии и Съдии за съдии до комисаря по правата на човека на Съвета на Европа и до Европейския комисар по правосъдието: „..официални източници са споменавали за опити на престъпни организации да оказват натиск върху съдии, включително от средите на самата съдебна власт; липсата на ефективна отчетност на главния прокурор и на механизъм за съдебен контрол върху решенията на прокурорите да не започват разследвания, както и прекомерната намеса на прокурорите, и по-специално на главния прокурор, с управлението на съдиите, са отдавнашни проблеми, повдигани от Европейския съд по правата на човека, Съвета на Европа и Европейската комисия.“

От Съюза на съдиите прилагат и откъс от доклада по механизма за върховенството на правото за 2024 г. Европейската комисия: „Бяха създадени няколко комисии за разследване на случаи на сплашване на магистрати и възможно проникване в съдебната власт. Бяха създадени временни комисии в Народното събрание и в рамките на ВСС, на които беше възложено да разследват обстоятелствата около смъртта на наскоро убит мъж, за който се смята, че е оглавявал престъпна група, замесена в сплашването на магистрати и възможното проникване в съдебната власт. Заинтересованите страни информираха, че е имало две такива групи, едната от които е била ръководена от бивш следовател. Органите обясниха, че не съществуват механизми за предотвратяване на подобни ситуации…“

От организацията заявяват също, че в последните дни на 2024 година в публичното пространство е оповестена нова информация за данни, за които се твърди, че се съдържат в архив на Петьо Еврото за влияние на определени лица върху дейността на следствените органи и прокуратурата, както и за нерегламентиран достъп до класифицирана информация на високи нива. „Тези твърдения са достатъчно обезпокоителни, за да бъдат подминати с мълчание без по тях да бъде извършена проверка“, изтъкват съдиите.

Те изразяват силна загриженост за състоянието на съдебната власт у нас и относно способността автономно да бъде проведено разследване на всички данни за криминални мрежи за влияние в правосъдието и при управление на системата.

:За това ви призоваваме да очертаете като свой приоритет не само разкриването на всички съпричастни лица към тези нелегитимни процеси, но така също и да изясните механизмите и средствата, чрез които се въздейства върху правосъдието“. Обръщат се от съюза на съдиите към депутатите. Магистратите посочват, че без такъв анализ не е възможно да бъдат предприети необходимите законодателни мерки за ефективно противодействие на тези явления и за осигуряване на реална възможност за съдиите да упражняват функциите си напълно автономно и по този начин да бъдат ефективен защитник на правата и свободите на гражданите, юридическите лица и държавата.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
8171bispalerts
8171bispalerts
08 януари 2025 16:09
Гост

How New Beneficiaries Will Receive Old and New Installments?
If you are a new beneficiary of BISP and want to get a payment of Rs. 13500 and an old payment of Rs. 10500, then you have to follow the complete procedure given below so that you can easily get both payments.

benazir kafaalat