Съюзът на съдиите в България (ССБ), който е най-голямата магистратска организация, е против предложението за криминализиране на натиска върху съдебната власт, оказван с медийни публикации. Това е една от препоръките за законодателни промени в приетите от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет Стандарти за независимост.

Ако тази идея бъде реализирана, с нея ще може да се злоупотребява срещу медиите, смятат от съдийската организация. Шефът й Атанас Атанасов припомни пред „Сега“, че в периода, в който обидата и клеветата са били престъпления, преследвани от прокуратурата (а не с тъжба от пострадалия, както е сега), това е било използвано срещу журналистите. Очаква се в петък от ССБ да излязат с официално становище.

Според него промените в Наказателния кодекс са крайна мярка. „Проблемът е, че нито старият съвет, нито сегашният реагираха последователно във всички случаи на атаки“, обясни съдията. И правозащитникът адв. Михаил Екимджиев смята, че препоръките могат да бъдат ползвани за цензура.

Атанасов критикува съвета, че е приел стратегията, без да я обсъди с професионалните организации. „Настоявахме да има критерии за начин на реакция при атаки от медиите или от представители на другите власт. Критерии, които ВСС не само да приеме, но и да спазва. Но мислехме, че ще бъдат подложени на обсъждане“, каза той.

Съдията се оплака, че с ВСС няма никакъв диалог по каквито и да е въпроси. Атанасов даде за пример как все още не е конституиран Съветът за партньорство към ВСС, в който влизат гилдийните организации. Съветът беше създаден с промени в съдебния закон от миналото лято. Той би трябвало да „осъществява диалог по всички въпроси, свързани с професионалните интереси на съдиите, прокурорите и следователите“. Пленумът на ВСС обаче още не е приел наредбата за дейността му.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar