Анализите показват, че в рамките на следващите 10-15 г. България няма да разполага с достатъчно подготвени граждани за защита на отечеството, придобили статус на запасни, с които да бъдат окомплектовани военновременните формирования. Във връзка с това Министерството на отбраната предлага въвеждане на „срочна служба в доброволния резерв“. Тя ще включва период до 6 месеца, през който пълнолетен български гражданин преминава военна подготовка и изпълнява задачи в състава на военни формирования от въоръжените сили като резервист, е посочено в мотивите на проекта за изменение и допълнение на Закона за резерва на Въоръжените сили.

Този нов вид военна служба у нас ще включва три етапа: начална военна подготовка, специална военна подготовка и изпълнение на задачи в състава на военни формирования от въоръжените сили. Длъжностите ще се обявяват със заповед на министъра на отбраната. За времето на изпълнение на договора за срочна служба в доброволния резерв резервистът ще е със статус на военнослужещ с правата и задълженията, съответстващи на заеманата длъжност. Той ще получава основно месечно възнаграждение в съответствие със заеманата длъжност и присвоеното му военно звание.

От МО са направили и сметка колко ще струва това на бюджета. Разходите за издръжка и подготовка на личен състав, изпълняващ срочна служба в доброволния резерв, както и за обезщетения на работодатели през 2020 г. са разчетени в размер на 2 727 000 лв., а през 2021 г. – на 9 362 000 лв. Прогнозната стойност за разходите през 2022 г. поради увеличаване на личния състав е приблизително 37 451 000 лв.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar