[email protected]

6 деца са напуснали България без съгласието на бащата или майката, след като влязохме в Шенген с летищата си

Съдът вече ще може да спира извеждането на деца през границата ни към страни, които са част от Шенген, ако има спор между родителите. Заповедта за това ще се вкарва в Шенгенската информационна система (ШИС) и ще е видима за властите във всички страни, които са част от нея. Това предвиждат поправки в Закона за чужденците, предложени за обществено обсъждане в правителствената система. С тях се променя и Семейният кодекс, който предвижда специален текст за съдебната заповед.

Текстовете, че родител, който се опасява, че детето му може да бъде изведено от България от другия, може да подаде искане до съда за налагане на забрана за напускане на страната, влязоха в Семейния кодекс през 2023 г. Те се наложиха, тъй като при влизането на страната ни в Шенген се появиха много неясноти около това как пътуват децата на разведени или разделени родители. Причината е, че вече не е нужно да се представя нотариално заверено пълномощно, ако детето пътува само с единия родител към друга страна в Шенген. Това не важи за децата, които са под 14-годишна възраст – те задължително трябва да пътуват с паспорт, а такъв не може да се извади без съгласието на майката и на бащата.

Съществува, разбира се, и хипотеза, при която дете има вече паспорт, но един от родителите не иска то да пътува с другия родител в чужбина, включително и в държава в Шенгенското пространство. Досега това също се решаваше с изискването и проверката за наличие на нотариално заверена декларация. След приемането ни в Шенген обаче такъв документ вече не се търси.

Така се оказа, че към май 2024 г. от страната ни са изведени 6 деца без знанието на другия родител. По някои от тези случаи вече са започнали процедури за връщането на децата обратно у нас. Такова нещо позволяват Хагската конвенция и европейския регламент, но в тези случаи намесата на съда е задължителна и вероятно те ще се проточат дълго време.

Чужденците от трети страни ще получават откази да им бъде издадена виза за влизане в страната, ако през последните 6 месеца са прекарали 90 дни в други държави от Шенгенското пространство, гласят още промените в закона. Досега това важеше само ако това време е прекарано в България. Достъпът ще им бъде отказван и ако са осъдени за извършено умишлено престъпление, което съгласно българския закон се наказва с не по-малко от 1 г. лишаване от свобода. Изключение се прави, ако са били реабилитирани.

Срокът на престоя с шенгенска виза ще може да се увеличава безплатно, но само ако чужденецът представи доказателство за форсмажорни обстоятелства или за причини от хуманитарен характер, които го възпрепятстват да напусне в срок. В случай че това е по лични причини, то ще трябва да се плати такса, предвиждат още текстовете.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar