Съдът не уважи жалбата на „Йеттел“ срещу поглъщането на „Булсатком“ от „Виваком“
Административният съд София област е оставил без уважение жалбата на „Йеттел България“ срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията, с което се разрешава предварителното изпълнение на сделката за придобиване на компания „Вива корпорейт“, притежаваща най-големия сателитен оператор у нас „Булсатком““ от собственика на „Виваком“ – „Юнайтед груп“.
Макар че решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд, то реално оставя открит пътя за безпроблемното приключване на поглъщането на „Булсатком“, което ще осигури на „Юнайтед груп“ контрол върху пазара на тв услуги. Според антимонополната комисия този дял ще е 41 на сто и не е проблем, но според „Йеттел“ и А1, която също обжалва решението на КЗК, ще се стигне до монопол от 60 процента.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри сделката на 1 февруари въпреки протестите на конкурентите на „Виваком“ и служителите на самата „Булсатком“. Както Mediapool писа одобрението е безусловно и подлежи на незабавно изпълнение. Самото решение с мотивите все още не е публикувано на сайта на КЗК. От съдебното решение става ясно, че антимонополният орган е отказал да предостави решението си и на заинтересованите страни.
Още тогава „Йеттел“ и А1 обявиха, че ще го обжалват. Претенцията на „Йеттел“ е срещу допускането на предварителното изпълнение на концентрацията, тъй като то позволява приключване и вписване на сделката в Търговския регистър, докато траят всички следващи процедури по обжалване. Точно по този начин „Виваком““ успя да финализира сделките си за няколко регионални оператора и накрая съдът реши, че противниците им вече нямат правен интерес да обжалват.
Сега е напълно възможно да се случи същото.
Според „Йеттел“, ако се допусне предварителното изпълнение на сделката, телекомът ще бъде засегнат, тъй като ще доведе до цялостна промяна на телеком и тв пазарите още преди „очевидната незаконосъобразност на решението да бъде разгледана и установена от съд“.
„Последиците за Йеттел и всички останали участници на пазара, в това число и потребителите, ще са необратими, ако незабавното изпълнение остане в сила и концентрациите бъдат реализирани, защото дори жалбата по същество да бъде уважена, няма да има механизъм, по който да се възстанови пазарното положение преди концентрацията“, посочват от телекома в жалбата си.
Съдът е разгледал доводите на КЗК, според които комисията е взела решението си на базата на анализ, който сочи, че не са налице опасения за конкурентната среда, което е гаранция за обществените и стопански интереси на засегнатите пазари и участниците на тях.
В крайна сметка съдът е решил, че искането на „Йеттел“ за спиране на предворителното изпълнение по същество е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.
Аргументите на съда се базират на законови текстове, според които освен твърдение за вреди, следва да бъдат представени и доказателства, че изпълнението на решението на КЗК би могло да причини на жалбоподателя обозрима (количествено, стойностно или по друг признак) значителна или трудно поправима вреда.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте