Ново съдебно решение връща печелившия бизнес на частната лаборатория „Евролаб 2011“ на граничния пункт „Капитан Андреево“. В петък Административният съд София-град отмени предварителното изпълнение, според което след 20 май всички проби на влизащите от Турция плодове и зеленчуци, трябва да се тестват в държавна лаборатория в София. Дейността бе предоставена на държавата с разпореждане на изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) проф. Христо Даскалов. Преди 20 май монополът върху този печеливш бизнес беше предоставен с 10-годишен договор за наем, първо на частната фирма „Интерпред Еврологистик“, представлявана от Размиг Керопе Чакърян, известен като „Ами“. Договорът изтече в края на миналата година. През тази година въпросната фирма бе заменена от споменатата – „Евролаб 2011“. Неин собственик е Васил Димитров, но проверка на сайта BIRD откри връзки с издирвания от Интерпол в миналото за участие в организирана престъпност Христофорос Аманатидис-Таки и партия ГЕРБ.

Решението на административния съд в София е поредното за няколко дни в полза на частната фирма. Миналата седмица ВАС върна окончателно „Евролаб 2011“ като фирма, която може да извършва товарно-разтоварна дейност на камионите с плодове и зеленчуци, от които ще се взимат пробите. Същия ден административният съд София – град временно запази помещенията на „Евролаб 2011“ на ГКПП „Капитан Андреево“. Това се случи след като съдът oтмeни пpeдвapитeлнo изпълнeниe нa зaпoвeдтa нa Агeнцията пo xpaнитe, с ĸoятo се изискваше фирмата дa нaпycнe нeзaбaвнo нaeтитe пoмeщeния нa гpaничния пyнĸт.

Наред с това миналия вторник вторник ВАС взе решение да върне за ново разглеждане от друг състав на Административен съд – София-град жалбата на „Евролаб 2011“ за това, че от 20 май лабораторните проби от „Капитан Андреево“ се изземат от фирмата и започват да се правят в държавна лаборатория в София. Решението тогава е взето от съдебен състав под ръководството на председателя на ВАС Георги Чолаков. Именно настоящото решение на съда спира предварителното изпъление лабораторни проби от пункта на влизащите камиони през пункта да се правят в София.

Съдебните решения стават факт независимо, че скандалът с „Капитан Андреево“ набра скорост след като излезе запис за потенциално предлаган подкуп на шефа на БАБХ Христо Даскалов, както и заплахи към депутати от „Продължаваме промяната“. В интервю за Mediapool зам.-министърът на земеделието Иван Христанов изрази мнение, че именно огромните засегнати частни интереси от бизнеса на границата са действителната причина да падне правителството на Кирил Петков.

Защо се спира предварителното изпълнение за проби само в София?

На практика, Административният съд София -град отменя предварителното изпълнение, според което от 20 май т.г. пробите от плодове и зеленчуци от „Капитан Андреево“ се правят само в държавната лаборатория в София. Де юре, това разпореждане е станало факт с писмо на шефа на Агенцията по храните Христо Даскалов от 18 май, адресирано до началник отдел Граничен пункт „Капитан Андреево“ в директция „Граничен контрол“ при ЦУ на БАБХ. Писмото разпорежда проби от пратки, съдържащи плодове и зеленчуци с произход Турция, взети на „Капитан Андреево“, да се изпращат за извършване лабораторни тестове в Централна лаборатория за химични изпитвания и контрол (ЦЛХИК) към БАБХ в столицата.

Административният съд София-град, подобно на ВАС, приема, че става въпрос за вътрешнослужебен акт, издаден от ръководителя на БАБХ и насочен към служител, ръководещ конкретно звено, но успоредно с това „със същото се засягат пряко и непосредствено правата и интересите на жалбоподателя“ – фирмата „Евролаб 2011“. Посочва се, че „няма данни“ фирмата да е уведомена за въпросното писмо, независимо че дейността ѝ се оказва пряко засегната от него.

Съдът твърди още, че в писмото на директора на БАБХ не са посочени мотиви, защо изпълнението на разпореждането – от 20 май пробите да се правят само в София – трябвало да стартира именно от тази дата.

„Не са изложени конкретни факти, обстоятелства и правни съображения, от които може да се направи извод, че предварителното изпълнение на акта се налага…На следващо място, органът не е направил твърдение и съответно не е обосновал, че от по-късното изпълнение на акта може да последва значителна или трудно поправима вреда. Освен това административният орган не е обосновал, че по-късното изпълнение на разпореждането може да бъде осуетено или сериозно затруднено, съответно че то не би могло да бъде ефективно приложено и след влизането му в сила“, пише още в определението на съда.

И още съдът казва, че издадената от Изпълнителния директор на БАБХ Заповед №РД 11-974/17.05.2022 г., с която Централната лаборатория за химични изпитания и контрол към БАБХ е определена за официална лаборатория за извършване на лабораторни анализи на проби, не може да се приеме като основание за допускане на предварително изпълнение на акта.

Съдът още отрежда, че допуснатото предварително изпълнение пробите на плодове и зеленчуци от „Капитан Андреево“ от 20 май насам да се правят само в София следва да бъде спряно до окончателното решаване на спора за законосъобразността на разпореждането за предварителното изпълнение.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

И Турция иска държавен контрол на „Капитан Андреево“ заради случаи на корупция

Междувременно в понеделник стана ясно, че и за Турция е по-добре лабораторията за фитосанитарен контрол на ГКПП „Капитан Андреево“ – „Капъкуле“ да е държавна, а не частна. Това коментира в интервю на журналиста от „24 часа“ Георги Милков турския посланик в България Айлин Секизкьок.

„От десетилетия турските превозвачи, износители и компании се оплакват от работата на пункта – от дългото чакане, от случаите на корупция. Тези обстоятелства са известни в общественото пространство. Бихме се радвали, ако има осигурен български държавен контрол на този граничен пункт, за да бъдат предотвратени всякакви нерегламентирани дейности. Що се отнася до конкретни доказателства, българските власти сами трябва да ги осигурят, вътрешни разследвания могат да установят кой е свързан и отговорен за подкупите и случаите на корупция и всички останали нарушения на закона“, казва Секизкьок.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar