Китай осъди вчера на смърт канадеца Робърт Лойд Шеленбърг за опит да изнесе от страната 230 килограма анфетамини в Австралия.

През ноември 2018г. Шеленбърг получи присъда от 15 години затвор по същото дело, но изненадващо, съда в китайския град Далян промени решението си и издаде най-тежкото наказание, предвидено в закона – смърт.

Скандалът си има предистория. Миналият месец в Канада беше арестувана Мън Уанджоу – финансов директор на китайския технологичен гигант Huawei и дъщеря на основателя на компанията.

Задържането й е по искане на Съединените щати по подозрения, че Уанджоу е използвала дъщерни фирми, за да търгува с Иран, заобикаляйки наложените тогава американските санкции срещу иранската държава. Тя отрича обвиненията и е пусната под гаранция, но е под постоянно наблюдение, с електронна гривна на крака.

Опасенията на Канада са, че именно казусът с Мън Уанджоу са принудили китайските власти да превърнат Робърт Лойд Шеленбърг в изкупителна жертва и инструмент за дипломатически натиск. След бурния дипломатически скандал, канадският гражданин ще има право на обжалване.

Китай отхвърля тези версии и порица канадския премиер в опит за вмешателство в независимата китайска съдебна система и налагане на двойни стандарти. Развитието на скандала обаче показва абсолютно реципрочни ответни мерки, в това число и отправеното предупреждение от китайското външно министерство към пътуващите в Канада да „направят добра оценка на риска“.

Дипломатическият спор между Китай и Канада е поредният международен скандал, в който е замесено името на Huawei.

В края на миналата седмица полските власти арестуваха двама служители в офиса на Huawei в Полша по подозрение в шпионаж за китайските тайни служби.

Американското разузнаване от месеци твърди, че китайският технологичен гигант използва изобретенията си за правителствен шпионаж. Обвинения, които Huawei отрича.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar