Аида Паникян

След 1 април в зависимост от ситуацията и по-скоро на регионално ниво ще бъдат въвеждани противоепидемични мерки при необходимост и ако има данни за нова вълна. Това е предвидено в обсъждания от здарвана комисия в НС законопроект за изменение на Закона за здравето. За медицинските служители остава препоръката да спазват противоепидемичните мерки след извънредната епидемична обстановка. По думите на председателя на здравната комисия доц. Антон Тонев така няма да се влиза в извънредно положение и да се затварят бизнеси. Според него носенето на маски на закрито става пожелателно след 1 април. Законопроектът предвижда парите за медицинските служители на първа линия да останат за още 3 месеца.

По думите на началника на кабинета на здравния министър доц. Васил Пандов с предложените промени в Закона за бюджета на НЗОК за 2022 г. ще бъде дадена възможност за определен срок болниците да запазят част от капацитета си за лечение на хора с КОВИД-19.

От „Възраждане“ нарекоха и тези промени медицински фашизъм. Доц. Ивайло Христов припомни, че такива мерки (затваряне на детски и женски консултации, спиране на планов прием и на свиждания в болници и пр.) са въвеждани и преди 2020 г. при грипни епидемии.

С 9 гласа „за“, един „против“ и седем въздържали се депутатите приеха на първо четене законопроекта.

Бежанци със статут на временна закрила да са задължително здравноосигурени в НЗОК и по този начин да ползват пълния обхват медицинска помощ, плащана от касата. За това изменение в Закона за здравното осигуряване гласуваха 10 народни представители от комисията, а 8 се въздържаха. Във връзка с това се предлага и изменение в Закона за убежището и бежанците, според което хората със статут на временна закрила да ползват здравно осигуряване и безплатно медицинско обслужване при условията и по реда за българските граждани.

Законопроектът е изключително важен и е навременен, заяви депутатът от БСП проф. Георги Михайлов в отговор на хаотични упреци от ГЕРБ, че проектът е закъснял, не е на място, трябвало да се създаде фонд за бежанците от Украйна. Доц. Лъчезар Иванов от ГЕРБ, очевидно не бе прочел документите, които от няколко дни са на сайта на Народното събрание, коментира, че проектът е без оценка на въздействието и без финансови параментри. Всъщност проектът има над 4 страници оценка на въздействието. Вносителите отговориха, че няма как да има финансови параметри, тъй като не се знае колко бежанци и какви медицински услуги ще потърсят. Сред тях има хора с онкологични и с редки заболявания, които в спешен порядък трябва да продължат лечението си, което не е възможно без промените в закона. Проф. Михайлов припомни, че „не сме в предизборна кампания“, и призова колегите си от опозицията да не се държат като хора „със синдрома на неможещо да се контролира дете“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar