България официално стана пълноправен член на Шенгенското пространство и по сухопътни граници на 1 януари 2025 г. Това дългоочаквано събитие – че вече няма да се налага на пътуващите да чакат с часове по границите на България с Гърция и с Румъния, а ще преминават свободно, – бе посрещнато с всеобщ възторг, но породи и притеснения у част от родителите, тъй като отпадна необходимостта от подписването на нотариално заверена декларация за извеждането от пределите на страната на детето от родителя, чието съгласие се иска, предаде репортер на БГНЕС.

Всички деца, които пътуват сами, с възрастни, които не са техни законни настойници или само с един родител, трябва да имат валиден паспорт или лична карта.

В зависимост от страната, до която пътуват, децата може да се нуждаят от допълнителен (официален) документ, който им позволява да пътуват и е подписан от техните родители, от другия родител или от законните настойници. По този въпрос няма правила на Европейския съюз (ЕС), като всяка държава от ЕС решава дали да изисква детето да има официално разрешение за пътуване от родителите или настойниците.

При пътуване родителите следва да се информират за правилата в страните, до които или от които ще пътуват. Следва да се има предвид, че дори и дадена страна да не изисква непълнолетни лица да разполагат с разрешение, за да влязат на нейна територия или да я напуснат, то други държави, през които те преминават, може да изискват такова разрешение.

Сега, след като България вече е пълноправен член на зоната за свободно пътуване и граничният контрол с Румъния и с Гърция отпадна, според правилата на Шенген в рамките на Шенгенското пространство не се извършва граничен контрол при извеждането на деца.

От Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП) обясниха за БГНЕС, че при съмнения на границата, когато детето пътува само с единия си родител, може да бъде извършена полицейска проверка.

Ако вече има декларация при нотариус, че детето има разрешение да пътува извън страната с единия си родител, полицейската проверка ще протече по-бързо.

При съмнения, граничните полицаи могат да се свържат с другия родител, за да получат информация дали има разрешение от него детето да излиза извън страната. Ако полицаите не могат да се свържат веднага с родителя, то проверката на границата ще трае колкото време е нужно, за да бъде установено това.

От ГДГП посочиха, че е в интерес на родителя, който извършва пътуването, да предостави доказателство, че има съгласие детето да пътува с него.

В Семейния кодекс е заложено, че ако единият родител не е съгласен детето да пътува с другия родител в чужбина, то той трябва да подаде искова молба в съда, с която да поиска забрана детето да пътува зад граница, която автоматично пристига в ГДГП. Ако има издадена подобна забрана и тя бъде нарушена, ако родителят изведе детето през границата, то тогава той ще извърши престъпление.

Задължително е издаването на паспорт за малолетните лица (до 14-годишна възраст), включително и в Шенгенското пространство, като паспортът се издава само със съгласието и на двамата родители, които от своя страна следва да спазват националното законодателство – Закона за българските лични документи и Семейния кодекс. Ако настъпи спор по тези въпроси между родителите, той се решава от районния съд по настоящия адрес на детето.IБГНЕС

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Стефан
Стефан
03 януари 2025 5:06
Гост

Ако детето е с двойно гражданство и има издаден паспорт от другата държава, как ще разбере гранична полиция, че детето е и български гражданин? Ще направи ли проверка, или ще пропусне детето само с единият родител?