Проектирането, изграждането и управлението на системата за новите лични карти и паспорти, които ще имат чип за електронна индентификация ще струва над 238.2 млн. лв. без ДДС. Това става ясно от регистъра на Агенцията за обществените поръчки и от профила на купувача на МВР.

Предвижда се производството на новите лични документи да става централизирано, като за целта ще бъде изградена специална сграда. Идеята е тя да бъде построена в Академията на МВР в София. Подаването на документите за издаване и получаването на личните карти и паспорти остава децентрализирано, както е в момента. Това каза пред Mediapool зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов.

Бъдещият изпълнител ще бъде избран чрез ограничена процедура на два етапа. На първия всички кандидати разполагат със срок до 17:30 часа на 5 октомври да подадат своите предложения. От тях ще бъдат определени трима кандидати, които ще получат техническата спецификация за изготвянето на офертите си. От тях МВР ще избере един, с когото ще сключи за 10 години (120 месеца) договор за изпълнение.

Крайният срок за внедряване на новата система за личните документи е есента на 2020 г., но амбицията ни е това да стане до края на 2019 г., каза Красимир Ципов.

През 2020 г. се очаква първата вълна на подмяна на изтичащи стари лични документи, като данните на МВР сочат, че тогава ще изтече валидността на около 1.6 млн. лични карти, които ще трябва да се подменят. Срокът на валидност на една лична карта е 10 години, а на паспортите е 5 години. Иначе за последните 10 години МВР е издало общо над 12.5 милиона лични карти и над 5.9 милиона паспорти.

Това е втори опит за избор на изпълнител за внедряване на нови лични карти с чип. Предишната поръчка беше обявена през 2016 г. с прогнозна цена от 484.2 млн. лв. без ДДС. Тя обаче беше прекратена в началото на 2017 г. от премиера Бойко Борисов заради прекалено високата цена, след като първо бе спрян търгът за магистрала „Хемус“.

Сегашната поръчка е по-евтина, защото е за по-кратък период от време – 120 месеца, докато предишната беше за 134 месеца. Освен това в спряната през 2017 г. поръчка се предвиждаше поддръжката и консумативите за система за издаване на лични документи да влязат в сметката. Сега това перо е отделно и това е една от причините цената на новия търг да е значително по-ниска. Заложено е и осигуряването на бланки само за първите две години, докато при прекратената поръчка беше за целия период, обясни Ципов.

Нов център за лични документи в Академията на МВР

В цената от над 238 млн. лв. за изграждането и управлението на новата система за издаване на личните документи са включени 10 дейности.

Освен управлението на система за издаване на лични документи от ново поколение (дейност 1) се предвижда и изграждането на център с прилежащата му улична мрежа, където ще се произвеждат документите (дейност 2).

Заложено е още изграждане на Централизирана система за персонализация на българските лични документи (дейност 3).

Включена е и доставката на 3 млн. лични карти и 800 хил. паспорти от ново поколение с нови функционалности и защити, както и тяхното транспортиране до областните и районните управления на МВР (дейност 4).

Бъдещият изпълнител ще трябва да достави и монтира „чувствително оборудване за проектиране и предпечатна подготовка, и специализирано оборудване за изпитване и контрол на качеството на личните документи“. Оборудването трябва да може да хваща и фалшификати. (дейност 5).

Заложено е още доставка и монтаж на технически и системни програмни средства за развитие на съществуващия Национален автоматизиран информационен фонд „Национален регистър на българските лични документи“ (дейност 6). Това включва доставката на технически и програмни средства, както и миграция на съществуващите информационни масиви в новоизградената информационна среда, биометрични станции и управляващ софтуер за снемане на биометричните данни.

Трябва да бъде доставени и технически и програмни средства за осъвременяване на Инфраструктурата с публични ключове (ИПК), за обслужване на процеса по издаване на личните документи и проверката им (дейност 7).

Бъдещият изпълнител ще трябва да изгради и Централизирана система за електронна идентификация (дейност 8). Той ще има задължение да поддържа изградената система за срок от 10 години (дейност 9), както и да предоставя консултантски услуги до 1000 часа (дейност 10).

Цялостната Система за издаване на български лични документи трябва да заработи в срок до 575 дни от сключването на договора, е посочено в документацията, което е малко повече от година и половина.

Изисквания към кандидатите

От бъдещите кандидати се изисква да имат право да работят със секретни документи, както у нас, така и на територията на Европейския съюз.

Освен това за последните три приключили финансови години (2015-2017) те трябва да имат оборот не по-малко от 250 млн. лв. Има заложени и редица специфични изисквания.

Обществената поръчка за новата система се провежда по съгласувана с ДАНС Схема за класификация на етапите и изпълнението на договора.

Финансирането ѝ е осигурено от бюджета, единствено изграждането на Централизираната система за електронна идентификация с включени крайни работни места ще бъде финансирано от европейските фондове чрез програма „Добро управление“.

Поръчки за още 84 млн. лв. за лични документи

През последните месеци МВР обяви два други търга свързани с изработването на новите лични документи.

Единият е за изработка и доставка на бланки за документите с прогнозна цена от 48 млн. лв. Другият е за следгаранционна поддръжка на настоящата Централизирана автоматизирана информационна система с децентрализирано персонализиране на българските документи за самоличност с прогнозна цена от над 36.3 млн. лв. Договорът е сключен за 2 години с германската „Веридос“, която и сега изпълнява тази дейност, на цена от 23.7 млн лв. без ДДС с опция за удължаване с още една година.

Дългият път на личните карти с чип

Амбицията на първия кабинет на Бойко Борисов беше личната карта да стане електронна, за да може да се ползват над 200-те електронни услуги и да се гласува електронно от 2015 г. Това обаче така и не се случи заради забавени законодателни промени и тромава администрация.

Следващият поставен срок беше 1 януари 2018 г.,, който бе разписан в Закона за българските лични документи, приет в края на 2016 г. Предвиждаше се личните карти и паспорти с биометрични данни да бъдат въведени поетапно от началото на 2018 г. с изтичането на срока им за валидност. Причина това да не се случи беше провалената „скъпа“ поръчка за близо половин милиард лева за изработването на новата система.

Сега плановете са това най-после да стане реалност от 2020 г. България е една от малкото страни в ЕС, чиито документи за самоличност все още нямат биометрични данни.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar