Ако проверката на Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК) установи сериозни нарушения на общините Царево и Созопол при издаването на разрешенията за строителство на къмпингите „Арапя“, „Алепу“ и „Градина“, ще бъде сезирана прокуратурата. Единствено тя може да започне дело за прекратяване на издадените разрешения за строеж. Това обяви през миналата седмица началникът на ДНСК арх. Иван Несторов.

В петък по нареждане на премиера Бойко Борисов той направи проверка на място в община Царево на къмпингите „Алепу“ и „Арапя“. Въпреки че кметът Георги Лапчев твърдеше, че всичко е законно и документите са изрядни, ДНСК установи пропуски. Това е причината строежите да бъдат спрени, като заповедта за това ще бъде връчена официално на кмета Лапчев днес.

На къмпинг „Градина“ строителството беше спряно от инвеститора, заради наличие на високи подпочвени води и невъзможност за реализация на проекта. Въпреки това органите на РДНСК – Бургас ще проверят цялата документация в община Созопол и мотивите на главния архитект да издаде разрешение за строеж. От днес започва задълбочена проверка на общините Созопол и Царево относно издадените документи за строеж в района на къмпингите „Арапя“, „Градина“ и „Алепу“.

За „Алепу“ Несторов обясни, че освен проверка на документацията в община Царево и действията на главния архитект, ще се провери и дейността на независимата фирма за строителен контрол, която има отношение по спазване на законността на издадените документи. Той каза, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството е безкомпромисно по отношение на дейността на фирмите за строителен контрол. Съобщи, че заради нарушения до момента са отнети лицензите на две фирми, а с още две се водят съдебни дела за отнемане на разрешителните. Глобите за некачествено изпълнение на дейностите им също са високи и варират от 30 000 до 150 000 лв.

Началникът на ДНСК информира, че при започналото строителство на 23 ваканционни сгради в района на къмпинг „Арапя“, освен констатираните пропуски при проверката, се установява и проблем с прокараната инженерна инфраструктура, тъй като липсват схеми за захранване с вода, ток и канализация на обектите. Не е ясно и дали фирмата, прокарала мрежите, има лиценз за това.

Съществен пропуск на община Царево е, че не са синхронизирали Подробния устройствен план за обекта, изготвен през 2007 г., със Закона за устройство на черноморското крайбрежие, отчете арх. Несторов. Той посочи, че резултатите от проверките ще са ясни до седмица.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar