САЩ налагат ново правило, с което могат да отказват визи и постоянното пребиваване на стотици хиляди твърде бедни, съобщи Ройтерс. Мярката влиза в сила на 15 октомври.

Кандидатите за виза ще се считат за неподходящи, ако някога са кандидатствали за социални помощи, за купони за храна, за обществено жилище или дори за правителствената здравна програма в САЩ „Медикейд“. В решението, публикувано във Федералния регистър, се казва, че кандидатите

трябва да бъдат

финансово

независими

и да не зависят от обществените ресурси, а от собствените си възможности. Това може да се окаже най-драстичната от всички промени в политиката на екипа на президента на САЩ Доналд Тръмп по въпроса с имиграцията, отбелязват експерти. Мярката няма да засегне вече издадени зелени карти, но над половината от кандидатстващите за такъв документ на основата на това, че техни близки вече са в САЩ, ще бъдат отхвърляни след средата на октомври. Малко вероятно е да засегне хора, вече живеещи в САЩ, очаква Би Би Си.

Кандидатите вече ще трябва да покажат по-високи нива на доходи, за да получат виза, и правилото значително разширява списъка на държавните обезщетения, които биха ги лишили от получаване на документ за пребиваване в САЩ.

„Водещият

принцип е

старата

американска

ценност човек

сам да се

оправя

Той ще има и дългосрочни ползи, тъй като ще защити данъкоплатците, като гарантира, че имигриращите в тази страна няма да се превърнат в бреме за обществените разходи, че могат да си стъпят на краката, както са го правили имигрантите в предишни години“, обясниха от администрацията на Доналд Тръмп.

Защитниците на имигрантите изразиха загриженост, че правилото може да повлияе негативно на общественото здраве, като разубеждава имигрантите да използват здравна или хранителна помощ, на която те или техните деца имат право. Критици на подобни планове казват, че те са опити на администрацията на Тръмп да намали имиграцията, без да прокарва през Конгреса промени в законодателството на страната.

По новите правила отказ ще получат повече от половината от всички кандидати за зелена карта със семейства, прогнозират от Института за миграционна политика. Около 800 000 зелени карти са предоставени през 2016 г.

Новото правило произлиза от Закона за имиграцията от 1882 г., който позволява на правителството на САЩ

да откаже виза

на всеки, който

може да стане

бреме

за обществото. Служителите по имиграцията през последните години определят кандидатите за виза като обществено бреме, ако има вероятност да са зависими от държавна помощ.

През януари 2018 г. Държавният департамент промени инструкциите за издаване на визи, с което даде на дипломатите повече свобода да отказват на базата на очаквана зависимост на кандидата от американски обществени средства. През 2018 г. броят на отказаните на това основание визи се е увеличил 4 пъти спрямо предходната година.

Министерството на правосъдието в САЩ обмисля и регламент, който драстично да разшири категорията на хората, които биха могли да бъдат обект на депортиране с мотива, че използват обществени облаги.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar