Сараят на Доган изгуби своя плажен аванпост
Върховният административен съд реши окончателно, че двуетажната сграда на плажа край летните сараи на Ахмед Доган в парк Росенец е незаконна и трябва да бъде съборена. С това бе сложен край на съдебната сага, която започна през лятото на 2020 година.
През август 2020 г. гражданските протести срещу кабинета „Борисов“ накараха Община Бургас изведнъж да се сети, че може би има нещо незаконно около сарая в „Росенец“. Едната от сградите, които бяха обявени за незаконни, бе именно двуетажната постройка на плажа на сараите. Тя е най-близо до мястото, където бе извършено прословутото дебаркиране с гумена лодка на лидера на „Демократична България“ Христо Иванов през юли миналата година.
През последните няколко години се твърдеше, че двуетажната постройката служи като аванпост към резиденцията заедно с бунгалата за охраната, които също бяха обявени за незаконни.
Фирмата „Стейтлайн“, която се води за един от собствениците на резиденцията, обжалва събарянето на двуетажната постройка на плажа. Неин представител е известният архитект Калин Тихолов, който е проектирал сараите.
Фирмата обжалва заповедта на общината с аргумента, че сградата е вдигната на плажа през 1978 година, декларирана е и за нея дори са плащани местни данъци. Дружеството твърдеше, че постройката е ползвана повече от 10 години, след като купува част от имотите в този район. По делото има доказателства, че сградата е декларирана за плащане на данъци едва през 2020 година.
Недоказан остава основният довод на „Стрейтлайн“, че сградата е построена през 1978 година. Архивът на „Лукойл Нефтохим Бургас“ показва, че най-ранната сграда в района е построена през 1981 година и това не е сградата на плажа.
ВАС потвърждава всички изводи на първоинстанционния съд.
„В случая безспорен е фактът, че за постройката не са налице строителни книжа. Тази характерстика на изградения строеж сочи на незаконен такъв (в хипотезата на чл. 225, ал. 2, т. 2 от Закона за устройство на територията), каквото правно основание е посочено и в обжалваната заповед. Характеристиката на незаконен строеж е основание за административния орган да издаде заповед за премахване“, пише в решението на върховния съд.
В него се допълва, че двуетажната сграда няма как да бъде търпим строеж върху крайбрежна плажна ивица, която е публична държавна собственост
„Недопустимо е придобиването на ограничено вещно право на строеж в публична държавна собственост“, допълва съдебният състав.
До този момент съдебните дела между Община Бургас и фирмите, които се водят собственици на сарая, вървят при променлив успех за местната власт.
В началото на март Бургаският административен съд отмени заповедта за събаряне на оранжерията за биозеленчуци в границите на летния сарай на Доган в парк „Росенец“. Причината е абсурдната заповед на община Бургас, в която площта на парника е описана погрешно. В съдебното решение не се казва, че оранжерията е построена законно, а че заповедта за премахване на постройката е напълно опорочена.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте