Временният шеф на прокуратурата Борислав Сарафов беше призован във вторник да разпореди проверка за незаконен натиск по разследването за отравянето на оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев, станало известно като „българския Новичок“. Искането бе отправено от бившия военен министър Бойко Ноев, който е свидетел по делото.

„Бих искал отново да заявя своята готовност да съдействам на едни честни и добронамерени усилия за довеждане на разследванията на тези престъпления до успешен завършек“, пише Ноев до главния прокурор.

Той напомни, че преди две години е изпратил писмо до тогавашния министър на вътрешните работи (Бойко Рашков), с което е изразил „загриженост“ относно хода на разследването и като цяло за „подривната дейност на руските специални служби срещу българската оръжейна индустрия“.

Във въпросното писмо Ноев твърди, че е представители на българските прокуратура и изпълнителна власт на най-високо равнище в периода април 2015- април 2021 г. са: „разпореждали, или лично са предприемали целенасочени, умишлени действия за възпрепятстване на разследването по делото, за отклоняването му в погрешни посоки, за заличаване на доказателства, за саботаж на международното сътрудничество по въпроса и други“

„В писмото изказвам също така обосновани предположения за съществуването на многобройни доказателства, че по указания от най-високите нива на държавната власт в периода на управление на правителството с министър-председател Бойко Борисов, за да не бъде разкрита обективната истина, е било манипулирано, или възпрепятствано разследването“, казва той.

Бойко Ноев твърди, че са полагани специални усилия за саботиране и прекратяване на разследванията за взривовете в обекти на производители на специална продукция в оръжейните предприятия „Емко“, „Арсенал“ и ВМЗ в периода 2011-2020 г., както и за възпрепятстване на международното сътрудничество по тези случаи.

Бойко Ноев твърди, че в качеството му на свидетел по разследването за българския Новичок, по указания „от горе“ е бил подложен на наблюдение от ДАНС. „Твърдя, че имената на съпричастните към тези действия спрямо мен са известни и че някои от тях още заемат отговорни длъжности“, казва бившият военен министър.

„Българският Новичок“

Последната информация от прокуратурата по това дело бе, че България официално ще поиска помощ от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) по разследването.

Опитът за покушение срещу Гебрев бе извършен през 2015 година, а прокуратурата систематично демонстрираше нежелание да говори по темата, а дълго време – и нежелание да води истинско разследване.

Едва след отравянето на двойния агент Сергей Скрипал в Солсбъри през 2018 г. и последвалия скандал, българските разследващи признаха, че у нас има подобен случай. Подробностите по него бяха разкрити отново с нежелание и най-вече заради активността на Гебрев и интереса на чуждестранни медии.

Чак през 2019 г. се разбра, че близо 4 години по-рано разследващите са знаели, че в опита за покушение е участвал Денис Сергеев, подвизавал се под самоличността на Сергей Федотов, замесен и в отравянето на Скрипал. Обвинения срещу него бяха повдигнати чак през 2020 г., но задочно.

Заедно със Сергеев са заподозрени още двама руснаци, също сочени за агенти на ГРУ. Прокуратурата обяви, че няма да иска екстрадицията им, тъй като има конституционна забрана руската държава да екстрадира свои граждани.

Взривовете в оръжейните складове

Последният много съмнителен взрив в български оръжеен склад на предприятието „Емко“ на Емилиян Гебрев беше през юни тази година .

В складове на фирмата през годините периодично са избухвали пожари, водещи до взривове. Пострадали хора няма.

През 2021 г. прокуратурата откри връзка между четири предходни инцидента, както и между тях и отравянето на Емилиян Гебрев през 2015 г.

Взривовете се случиха през 2011 г., два през 2015 г. и един през 2020 година, като от прокуратурата обявиха, че те са предизвикани умишлено, а задействането на зарядите е ставало дистанционно. Преди всички експлозии на съответните места са избухвали пожари, а целта им вероятно е била хората в обектите да бъдат евакуирани. Заподозряна бе връзка с руското външно разузнаване.

Въпреки съобщението за връзка между отравянето и взривовете и участието на руснаци, през 2021 г. прокуратурата прекрати делото за пожара и експлозиите в базата на Емко в село Ловнидол от 2011 г.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar