Само 27 от 126 сигнала за корупция в МВР са счетени за основателни
За шест месеца са уволнени 13 души. Не е ясно на колко от тях съдът е отменил наказанията
Почти 100 сигнала за корумпирани служители са счетени за неоснователни от МВР само за първите 6 месеца на 2018 г. Това става ясно от отчета на вътрешноведомствения съвет за борба с корупцията в МВР. Общо са постъпили 178 сигнала, от които са проверени 126. От тях са счетени за основателни или частично основателни 27. „Неоснователните сигнали, съдържащи данни за корупционно поведение на служители на МВР, са 91“, се посочва в отчета. По сигнали на граждани все пак са образувани 15 разследвания. Те обаче се водят от прокуратурата и не е ясно какъв е изходът им.
Сигналите за корупция в МВР постъпват по няколко линии – по административен ред, чрез специализирана телефонна линия и чрез сайта на ведомството. Те се обработват основно от дирекция „Вътрешна сигурност“.
Наказания за корупция все пак се налагат, става ясно от отчета. Например от Гранична полиция заради корупция са уволнени 8 души. Броят им е сравнително голям на фона на подадените сигнали – общо 29. Други 7 души са отстранени от служба. Корумпирани служители обаче не са намерени по граничните пунктове. Там са извършени 1988 проверки. Прегледани са и 189 записа от служебни камери от ГКПП-тата. Отново не са открити нарушения.
Общо четирима са уволнени от полицията в Благоевград. Един служител на пловдивската полиция също се е разделил с работата си. През първите 6 месеца на 2018 г. МВР е сколасало да приключи проверка срещу него по сигнал, подаден през 2017 г. Сигналът е бил „за използване на служебно положение за лична изгода, който е приет за основателен и на служителя е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“. Не е ясно каква част от уволнените са били възстановени на работа. Съдилищата масово отменят наказанията в системата на МВР заради различни нарушения при налагането им.
Далеч по-малко данни за корупция сред служителите са установени в столичната полиция, става ясно от отчета. Срещу служители на дирекцията са подадени общо 41 сигнала. Едва 2 от тях са потвърдени. Корупция няма и в монтанската полиция. Там са подадени 2 сигнала, напълно неоснователни. Същото е било решението и за единствения сигнал срещу служител в Пазарджик. Три от общо шест сигнала във Варна също са неоснователни. Останалите се проверяват. Общо пет са сигналите срещу полицаи от София-област. Четири са счетени за неоснователни. По последния още тече проверка.
Не по-различна е ситуацията и в КАТ. Преди няколко месеца бившият вече шеф на Пътна полиция Бойко Рановски заяви, че няма уволнени за корупция служители. В шестмесечния отчет пък се посочва, че се работи по две обществени поръчки – за доставка на видеокамери за патрулките, чрез които да се наблюдава работата на пътните полицаи, и за доставка на таблети, а втората – за нова информационна система за патрулите на Охранителна полиция.
В МВР все още не може да започне и прилагането на т. нар. детектор на лъжата. В отчета е посочено, че се залага създаването на специализирано звено в дирекция „Вътрешна сигурност“, което да се занимава с полифизиографски изследвания. То обаче все още не работи. „Заложените задачи ще се изпълнят през второто шестмесечие на годината след сформирането и функционирането на компетентното звено“, пише в отчета. През първите шест месеца на 2018 г. през такова изследване са преминали шестима служители на столичната полиция. В тези случаи обаче става дума за проверка на вече появили се съмнения или сигнали за корупция. Затова мярката е описана като „проверка на факти, свързани с установено корупционно деяние“. Не става ясно какви са резултатите от тестовете. Изследвания за проверка на интегритета на служителите не са правени.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте