Руски журналист, изрекъл истината за Буча, бе осъден задочно на 8.5 г. затвор
Московски съд призна задочно руския журналист Михаил Зигар за виновен в умишлено разпространение на фалшива информация за руската армия и го осъди на осем и половина години затвор, предаде Ройтерс.
Обвиненията срещу него бяха повдигнати заради публикация в социалната мрежа „Инстаграм“ през април 2022 г., в която той казва, че руските сили са извършили военни престъпления в украинския град Буча.
Според Киев и Запада войските на Москва са извършили редица зверства срещу гражданското население в Буча, луксозно предградие на украинската столица, преди да се изтеглят западно от Киев през 2022 г. Кремъл отрича силите му да са вършили военни престъпления и окачестви твърденията за събитията в Буча като „постановка и фалшива новина“.
Пресслужбата на московския съд посочи, че Зигар, който напусна Русия след изпращането от президента Владимир Путин на десетки хиляди войници в Украйна през 2022 г., ще бъде арестуван и изпратен в наказателна колония за срок от 8.5 години, ако се върне в родината си.
Четиресет и три годишният Зигар е бивш главен редактор на „Дожд“, независима рускоезична телевизия, и автор на няколко книги за Русия.
Подобно на „Дожд“, неговия бивш работодател, руските власти обявиха и самия Зигар за „чуждестранен агент“, обозначение, носещо негативна конотация още от съветско време и водещо до различни проблеми за всеки, който бъде поставен в тази категория.
Зигар осветли наказателното дело срещу него през март с публикация в социалната мрежа „Екс“.
„Руските власти образуваха наказателно дело срещу мен. Смешното е, че ме обвиняват в разпространение на „фалшиви новини“ за руската армия, защото съм писал за зверствата в Буча – преди две години. Е добре, по-добре късно, отколкото никога.“
Откакто започна войната, която нарича специална военна операция, Русия засили репресиите срещу хора, които смята за опасни инакомислещи. Съдилищата понякога налагат дълги осъдителни присъди на хора, признати за виновни в нарушаване на законите за борба с разпространението на фалшиви новини.
По-рано този месец родената в Москва американска журналистка Маша Гесен беше осъдена задочно от руски съд на осем години затвор за коментари за Буча в интервю в ЮТюб с популярен руски блогър.
В петък руски съд призна за виновна Алсу Курмашева, журналистка с руско и американско гражданство от Радио „Свободна Европа“/Радио „Свобода“, в „разпространяване на фалшива информация“ за руската армия и я осъди на шест години и половина затвор по бързата процедура при закрити врата. Нейната вина е, че е редактирала книга с историите на руснаци, които се противопоставят на войната в Украйна.
Същия ден в друг руски град – Екатеринбург, призна за виновен репортера на американския в. „Уолстрийт Джърнъл“ Еван Гершкович по обвинения в шпионаж и го осъди на 16 години затвор в рамките на съдебен процес, който САЩ нарекоха „политически мотивиран“.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте