Руската прокуратура настоява за затвор от пет години и 11 месеца за четирима журналисти, обвинени, че са си сътрудничели със забранената организация на покойния опозиционер Алексей Навални, заявиха самите те на излизане от съда, цитирани от Ройтерс.

ТАСС също съобщи, че обвинението е поискало пет години и 11 месеца затвор за журналистите, като агенцията се позовава на представители на руската правосъдна система.

Антонина Фаворская, Сергей Карелин, Константин Габов и Артьом Кригер са съдени при закрити врата от октомври насам по обвинения, че членуват в екстремистка организация. Те отхвърлят обвиненията.

Прокурорите казват, че обвиняемите са създавали материали за канала в платформата за споделяне на видеоклипове „Ютюб“ на Фонда за борба с корупцията на Навални, който е забранен в Русия като „чуждестранен агент“ и екстремистка организация.

Активисти от опозицията казват, че процесът предполага, че властите възнамеряват да преследват предполагаемите последователи на Навални – повече от година, след като той внезапно умря в затвора на 47-годишна възраст.

Навални, когото Ройтерс определя като най-изтъкнатия опонент на президента Владимир Путин, прекара години в критики на корупцията в руските елити. Той бе вкаран в затвора по обвинения за корупция и екстремизъм. Сподвижниците на Навални обвиняват Путин, че е наредил смъртта му. Кремъл отхвърля твърдението. Миналата година американското списание „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че разузнаването на САЩ не смята, че Путин стои зад смъртта на опозиционера.

Обвинените журналисти Габов и Карелин работят на свободна практика, като си сътрудничат с редица новинарски организации, включително с Ройтерс и Асошиейтед прес.

В изявление на Ройтерс се казва, че „Габов е журналист на свободна практика, който между 2022 г. и 2024 г. от време на време е сътрудничил на Ройтерс като продуцент, редактирайки възложени му видеоклипове и сценарии. „Нямаме доказателства, които да показват, че обвиненията срещу него са свързани с работата му на свободна практика в Ройтерс“, се допълва в документа.

„Ройтерс е дълбоко ангажиран със свободата на пресата и се противопоставя на лишаването от свобода на всеки журналист за това, че си върши работата. Журналистите трябва да бъдат свободни да съобщават новини в обществен интерес, без да се страхуват от тормоз или опасност, където и да са“, се добавя в изявлението.

Асошиейтед прес не отговори веднага на искане за коментар.

Фаворская и Кригер са работили за „СОТАВижън“ – независима медия, която също е определена за чуждестранен агент.

Ройтерс отбелязва, че Русия засили натиска върху местни и чуждестранни репортери след началото на войната в Украйна. Според международната група за свобода на пресата „Репортери без граници“ в момента в Русия са задържани 32 журналисти и шестима други медийни служители.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar