Окръжният съд в Русе е отказал искането на Беларус за екстрадиция на украинския гражданин Дмитро Трофимчук. Това каза пред „Сега“ адвокатът на Трофимчук Росен Петров. Трофимчук обаче остава в ареста, тъй като определението на окръжния съд може да бъде протестирано от прокуратурата пред Апелативния съд във Велико Търново. Пред русенските съдии държавното обвинение е пледирало, че украинецът трябва да бъде предаден на Беларус. Ако до 5 дни няма протест, адвокатът на украинеца ще поиска той да бъде освободен.

Петров коментира, че актът на русенските магистрати вече не е прецедент в България, която отказва да предава издирвани от руските и беларуските власти. Конкретно за Трофимчук съдът е приел, че ако бъде върнат на Беларус, там не са гарантирани правата му, свързани с наказателното производство и изпълнението на наказанието съгласно изискванията на международното право. Това е сред предпоставките по закон екстрадиция да бъде отказана.

Украинецът Дмитро Трофимчук влиза с колата си в България през Румъния на 19 ноември на път за Турция, където живее след началото на войната. С него са жена му Виктория и трите им деца. В Украйна те вече нямат жилище. Разрушено е от бомба още в началото на войната. На границата, обаче, Трофимчук е задържан от българските власти. Те установяват, че украинецът е издирван с червена бюлетина от Интерпол по искане на Беларус.

Беларуските власти обвиняват 38-годишния мъж, че е участвал в организирана престъпна група, която незаконно е придобила лични и банкови данни на граждани на 84 държави и ги е използвала за разплащания.

Трофимчук отрича да е извършил нещо незаконно или нередно. Близките му казват, че той не е знаел, че е издирван, нито, че е обвинен за престъпление в Беларус. Те също така смятат, че животът му е застрашен, ако България допусне да бъде екстрадиран в Беларус.

На 1 декември Великотърновският апелативен съд реши да остави в ареста Трофимчук.

Досега при аналогични искания българските съдилища отказват екстрадиция, като се позовават на сходни решения на съдилища в страните-членки на Съвета на Европа, цитирайки единодушното съгласие на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на Съвета на Европа от началото на март, че може да не се разглеждат исканията от Русия и Беларус за сътрудничество по наказателноправни въпроси. Адвокат Петров посочи, че от началото на войната има над 60 отказа за екстрадиция (не само от България).

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar