Румъния прие спорната съдебна реформа
Румънският парламент одобри окончателно изменения в Наказателния кодекс, които частично декриминализират злоупотребата със служебно положение, предаде агенция Медиафакс. Опозицията обяви „траур за демокрацията“. Проектът бе внесен от двете партии от управляващата коалиция – Социалдемократическата (СДП) и Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ). Промените частично декриминализират злоупотребата със служебно положение, намаляват максималната присъда за това престъпление и поставят минимален праг за нанесените щети. Измененията бяха критикувани както от опозицията, така и от магистратите.
„От днес Румъния вече не е правова държава. Стана държавата на Драгня“, коментира Йон Стелиян от опозиционната партия Съюз за спасение на Румъния, визирайки лидера на социалдемократите Ливиу Драгня. Опозиционният депутат определи новия Наказателен кодекс като „Кодекс на срама“ и заяви, че Съюз за спасение на Румъния ще използва всички инструменти – Конституционен съд, президент, дори съд, за да не влезе този кодекс в сила. От най-голямата опозиционна сила – Национално-либералната партия (НЛП), също обявиха, че ще атакуват новия кодекс в Конституционния съд.
За да влязат промените в сила, те трябва да бъдат одобрени от президента Клаус Йоханис. Йоханис обаче заяви, че ще ги оспори пред Конституционния съд.
Продължават протестите и в Полша срещу съдебната реформа, налагана от управляващите в страната. Междувременно организацията Европейски магистрати за демокрация и свободи (МЕДЕЛ) подкрепи протестите срещу накърняването на върховенството на закона в Полша. В сряда влязоха в сила законови промени, които задължават редица върховни съдии в страната да се пенсионират при навършване на 65-годишна възраст. Това засяга 27 магистрати, включително председателя на Върховния съд Малгожата Герсдорф.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте