Депутатите отхвърлиха в четвъртък пълната забрана за употребата на наргиле на закрити обществени места, предложена от НФСБ. Парламентът забрани само употребата на наргилета, електронни цигари и други устройства с тютюн за деца до 18 години.

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова обясни, че ако забраната за пушене на наргиле на закрито бъде приета в зала, без съответната процедура по нотификация от страна на ЕК, каквото е изискването на директивата за тютюневи изделия, страната ни е заплашена от глоба.

„Процедурата по нотификация трябваше да е предшестваща законодателната промяна. Затова ние се въздържахме да приемем тоталната забрана за употреба на наргилета в закрити помещения, защото това крие риск от наказание за България“, обясни Дариткова. Глобата за България в такъв случай би била 839 хил. евро.

Дариткова посъветва вносителите на законопроекта да се запознаят предварително с процедурата по нотификация и обясни, че нотифициращият орган не може да бъде Народното събрание, а съответното министерство и Министерски съвет.

Вносителите от НФСБ обаче не са съгласни и подозират корпоративни интереси зад отказа на ГЕРБ да подкрепи забраната за употребата на наргилета на закрито.

Лидерът на партията Валери Симеонов коментира, че за съжаление, здравната комисия е отказала да поиска нотификация на такава забрана съгласно изискванията на европейска директива за тютюневи изделия.

„Около 20 такива закона са подложени за нотификация до настоящия момент само в работата на последното Народно събрание. Такава, обаче, не беше предложена, което ни кара да подозираме наличието на корпоративни, разбирайте фирмени интереси, които са повлияли върху това решение“, посочи Симеонов.

Той каза, че е публично известен фактът, че собствениците на такива наргиле-барове са доста влиятелни по отношение на управлението на държавата.

Валери Симеонов даде пример с такъв собственик, чието заведение се намира в центъра, на столичния булевард „Витоша“. Според него подобни хора имат влияние на най-високо ниво и така са успели да прокарат една „пасивна позиция на ГЕРБ“, предвид предстоящите местни избори.

Симеонов обяви, че предложението за забраната ще бъде внесено отново, този път с въпросната процедура по нотификация.

„Времето, което ще измине до нотифицирането и приемането на забраната за пушене в закрити помещения на наргилета и лули, ще тежи на съвестта на нашите колеги от ГЕРБ“, заяви Симеонов.

Промените в закона, които бяха приети от депутатите детайлно се разписват глобите не само за нарушителите на забраната за пушене в забранените места, но и за тези, които са допуснали въпросното нарушение.

„На този етап имаше затруднение да се санкционират собствениците на заведения, които са допуснали да се пуши“, коментира Дариткова.

С новите текстове който допусне тютюнопушене в управляван от него обект, ще се наказва с глоба от 300 до 500 лв., с имуществена санкция от 1000 до 1500 лв., когато нарушението е извършено от едноличен търговец, или с имуществена санкция от 3000 до 5000 лв., когато нарушението е извършено от юридическо лице.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar