Професорът уникат уличен в плагиатство – 231 стр. от 374, предлагат да не е „доктор“
Две научни титли е получил с плагиатство професорът и университетски преподавател В. К. Т. Това установиха проверки на Комисията по академична етика (КАЕ) към Министерството на образованието и науката. В. Т. е публично известен от няколко години поради необичайно голямата си активност в различни сфери на науката.
Преди месец „24 часа“ описа историята на „професор уникат – гонен, разследван от 6 университета, рекордьор в света по научни трудове“. Става дума за проф. Венелин Кръстев Терзиев. Писахме, че етичната комисия в МОН разследва научните му трудове. „24 часа“ потърси проф. Терзиев на мобилния му телефон, но той беше изключен.
От МОН съобщават още, че накърняване на авторски права е открито в дисертациите на В. Т. за придобиване на научните степени „доктор“ и „доктор на науките“ в професионално направление „Икономика“. В първия случай е установена висока степен на плагиатство в научен труд на тема „Въздействие на активни политики и програми върху пазара на труда“, защитен във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ през 2014 г. От общо 296 страници плагиатстваните са 65, или 22,2% от дисертацията. Сред установените нарушения са некоректни цитирания, излагане на данни с неуточнен произход,
съвпадение на текстове с
публикации на други автори
(Какво коментират от университета виж долу.)
При втората проверка е установено плагиатство при придобиването на научна степен „доктор на науките“ през 2015 г. С дисертацията „Предизвикателства пред социалното програмиране в контекста на насърчаване на социалната активност и регулирането на социалното развитие чрез активни политики“ В. Т. става т.нар. голям доктор в направление „Икономика“ в Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Плагиатствани са 231 страници от общо 374, което е 61,8% от научния труд. Отново има неточни и подвеждащи цитирания. В доклада се посочва, че липсват източници на данните в таблиците и фигурите и са използвани публикации, които нямат общо с тезата на дисертацията.
Дисертационният труд е с висока степен на плагиатство, констатира КАЕ.
За решенията са уведомени университетите, в които са защитени дисертациите, за да могат да предприемат действия по отнемане на съответната научна степен.
Комисията по академична етика приключи още една проверка на дисертация на професора. Трудът е защитен в Националния военен университет „Васил Левски“ през 2014 г. и е на тема „Модели на повишаване на ефективността на системата за социална адаптация на военнослужещите, освободени от военна служба, в динамична социална среда“. С него В. Т. е станал „доктор на науките“ в направление „Национална сигурност“. Проверени са и публикациите му за заемане на академичната длъжност „професор“ в същото направление в НВУ. В тези два случая арбитрите на КАЕ не са установили плагиатство.
Комисията проверява и научен труд на В. Т. в направление „Социални дейности“, но работата по него още не е приключила, обясниха още от МОН.
„Това е първа стъпка, която е много важна, коментира ген. Иван Маламов от НВУ „Васил Левски“. Следващата седмица ще внесат сигнал в Комисията по академична етика за висока степен на плагиатство и в дисертацията на Терзиев в направление „Национална сигурност“, тъй като 47% от разработката за „голям доктор“ по икономика са преписани от нея. А там вече е констатирана висока степен на плагиатство. „Независимото жури в направление „Икономика“, установява висока степен на плагиатство, а независимите арбитри в „Национална сигурност“ не го виждат. Затова
ще внесем
повторно сигнал,
тъй като изчакахме решенията по тази проверка“, коментира проф. Стойко Стойков от НВУ. Във военния вуз ще очакват резултати в съкратени срокове, тъй като в края на месеца трябва да излезе и становището за това има ли плагиатство при докторантурата на бившата служебна министърка Даниела Везиева под научното ръководство на Терзиев.
„Резултатите от проверката на МОН по коментирания случай ще бъдат разгледани от нас по същество, когато те бъдат получени по официален път.
Тогава ще бъдат предприети и всички необходими действия, изисквани от Закона за развитие на академичния състав, Закона за висшето образование и вътрешните ни нормативни правила.“ Това пък е коментарът на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“.
Чл.-кор., проф., д. ик. н., д. с.н., д. н.с., инж. Венелин Кръстев Терзиев. Дори със съкращенията научните степени и академични длъжности на 52-годишния мъж са по-дълги от трите му имена, писа „24 часа“. Най-титулуваният учен и преподавател у нас, а според колегите му – и в целия свят, е произвел десетки хиляди страници,
за да сложи званията пред
своето име
И всичко това за по-малко от 4 години. Това го прави уникат в историята и го поставя (поне на хартия) по-високо от най-големите умове с научни постижения, които са променили света.
„24 часа“ потърси отговор на въпроса как образователната система в България е допуснала този прецедент. Докато преподава на студенти и расте в йерархията на научната стълбица, Венелин Терзиев започва да обучава докторанти, много от които съвсем не са случайни и са свързани с властта. Независимо коя. Освен това развива частен бизнес, а сред клиентите на фирмите, които управлява, са учебни заведения. И не на последно място, Венелин Терзиев оцелява като директор на държавното дружество „Реставрация“ ЕАД при 4 правителства от 2018 г. досега.
Най-големият куриоз в кариерата на Венелин Терзиев е фактът, че се кичи с три научни степени „доктор“ в диаметрално различни направления. Професор е в няколко университета, но вузовете един след друг се отказват от услугите на гениалния учен или той сам си тръгва: Русенският университет „Ангел Кънчев“, Националният военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново, Военната академия в София, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП). В последното Терзиев става професор през 2017 г.
Всъщност научните среди отдавна говорят за остапбендеровци в нея и предупреждават за опасността от това.
Варненският свободен университет:
Ще направим собствено
проучване, ако трябва
Във ВСУ „Черноризец Храбър“ не е получена информация от Министерството на образованието и науката за резултата от извършена проверка по случая. Университетът не е страна по посочените производства и не би следвало да бъде, тъй като ВСУ „Черноризец Храбър“ не е компетентното висше училище съгласно изискванията на чл. 35, ал. 2, във връзка с ал. 1, т. 1 от ЗВО – да проведе процедурата по отнемане на образователната и научна степен „доктор“ на В. Т. Съгласно посочения законов текст тази процедура се провежда във висшето училище, в което се отнема академичната длъжност на лицето.
Посоченото лице не заема академична длъжност във ВСУ „Черноризец Храбър“. Същият не е защитавал научна степен „доктор на науките“ във ВСУ „Черноризец Храбър“.
По време на защитата на образователна и научна степен „доктор“ на В. Т. през 2014 г. не са били констатирани данни за плагиатство.
ВСУ „Черноризец Храбър“ ще извърши собствена проверка в случай на необходимост.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте