Протест срещу насилието над жени се провежда на Орлов мост в столицата, сдружение иска създаване на Национален съвет за борба с насилието.

Няколко стотин души излязоха тази вечер, за да изразят подкрепата си за жертвите на насилие и да поискат повече кризисни центрове в страната. Според протестиращите един такъв център в София е крайно недостатъчен.

Протестът преминава спокойно. Орлов мост е отцепен за коли, движи се само градският транспорт. Протестиращите заявиха, че не поставят срокове на властта. Категорични са обаче, че ако няма реакция от управляващите, протестите ще продължат.

С настоящия протест бих помолила управляващите да променят законите, които не са пипани може би от 1968 година и по този начин да се затвори вратата на насилието. Искаме малко повече внимание и отговорност към жените, децата, пък и мъже – жертви на домашно насилие. Най-големият проблем в момента е незаинтересоваността на властта към проблема. На второ място нека съседите преосмислят отношението си. Защото, ако се вдига шум от купон ще ви извикат полиция, но ако пребиват съседката ви, просто ще слухтят, коментира Валерия Филкова, близка на загиналите Дарина и нейната дъщеря Никол от столичния квартал „Свобода“.

Активно се включих в акцията, защото смятам, че е огромен проблем, а нашите управляващи отказват да го решат. Трябва да си дадем сметка, че беше нормализирано едно сексистко отношение към жените. В момента както знаем в Народното събрание се правят законодателни промени, ГЕРБ движат законопроект с промени в Наказателния кодекс, който е крайно недостатъчен. В текстовете се отрича, че има полово базирано насилие – това е огромен проблем, отбеляза Лея Вайсова, социолог. Тя препоръча да се увеличи и броят на кризисните центрове в страната. За сравнение в София е само един и е крайно недостатъчен.

Паралелни протести се провеждат във Варна и пред дипломатическите мисии в Берлин, Букурещ, Кентърбъри, Лондон и Прага. Акцията се организира през Фейсбук от Българския фонд за жените.

Българският фонд за жените постави 10 искания към властите: ангажимент за провеждане на проучвания за причините и размера на проблема с насилието над жени и домашното насилие в България; създаване на обща база данни в МВР за жертви и извършители; въвеждане на образователни програми за превенция; криминализиране на всички форми на насилие, основано на пола; специализирани обучения за психолози, полицаи, социални и медицински работници; създаване на мрежа от кризисни центрове за настаняване на пострадалите от насилие; програми за работа с извършителите; създаване на Национален съвет за борба с насилието към Министерски съвет.

Според сдружението съществува „абсолютно неразбиране за размерите, причините и последиците от насилието на жени“ сред правителството и народните представители, като определят законопроекта на ГЕРБ срещу домашното насилие като „безспорно нужен, но напълно безполезен, ако не е част от широка рамка за преодоляване на домашното насилие“.

По данни на фонда над 1 милион българки са жертва на тормоз вкъщи, който продължава средно 10 години. От началото на годината поне 29 жени у нас са били убити от техен партньор или близък.

Протест срещу насилието над жени се проведе вчера и в Истанбул. В него се включиха стотици жени с лозунги против агресията и с настояване за зачитане правата на жените. Полицията използва сълзотворен газ, за да попречи на шествието да се отправи къмглавната пешеходна зона в града. Масови протести имаше и в испански градове.

Националният дворец на културата, Софийската опера и балет в София, административни сгради в Бургас, Варна, Русе, Пловдив също се присъединиха и светнаха в оранжево.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar