Промяна в Закона за БНБ, внесена без предварително оповестяване и мотиви, предизвика безпокойство и разнопосочни тълкувания за възможна промяна на фиксирания курс лев – евро, заради което се наложи централната банка да дава пояснения и да декларира подкрепа, включително от името на Европейската централна банка.

Става дума за текст, внесен от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ), който е допълнение на чл. 29 от ЗБНБ, отнасящ се за фиксирания валутен курс на лева спрямо германската марка, а след това и на еврото. Темата продължава да е обществено чувствителна и днес, вече 20 г. след приемането му.

Сайтът на българското списание „Икономист“ откри поправката, внесена от Стоянова и нейни колеги от ГЕРБ между първото и второто четене на друг закон чрез преходни и заключителни разпоредби. Изданието видя в това „теоретичен риск за валутния курс“, а темата беше развита и в други медии. Безпокойство предизвика предложението в закона да се запише, че от датата на влизане на България в чакалнята на еврозоната, което се очаква в края на април, официалният курс на лева към еврото трябва да стане е равен на курса, договорен по съответните резолюции между ЕЦБ и държавите от еврозоната плюс Дания, тоест теоретично да се даде възможност за натиск за обезценка на националната валута.

Тази вечер БНБ качи на сайта си съобщение, с което уверява, че заедно с „Министерството на финансите подкрепят внесения проект. Законопроектът се подкрепя и от ЕЦБ“.

„Целта на законопроекта е да се осигури съответствие на вътрешната нормативна рамка с европейската нормативна рамка, регулираща административния процес и оперативните процедури за одобряване на валутните курсове в условията на валутно-обменния механизъм (ERM II). Това съответствие е задължително условие за присъединяване към валутно-обменния механизъм“, се казва в съобщението на централната банка.

Тя уверява, че „законопроектът не поставя под въпрос действащия режим на фиксиран валутен курс. Както многократно е подчертавано от правителството и БНБ, този режим ще бъде запазен до присъединяване на страната към еврозоната и приемането на еврото“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar