Прокуратурата нанесе тежък удар на ГЕРБ и ДПС, като сериозно разкритикува предлаганите от тях промени в антикорупционния закон, с който от неговия обхват се вадят общинските съветници. Поправките бяха внесени от депутатите Данаил Кирилов и Хамид Хамид през декември 2018 г. – по-малко от година преди предстоящите местни избори.

Със законовите промени общинарите се заличават от списъка на публичните личности. Така за тях няма да е задължително да декларират имущество и конфликт на интереси – както свои, така и на съпрузите си и на хората, с които живеят без брак. От ГЕРБ и ДПС обосноваха привилегията с абсурдното обяснение, че държавната антикорупционна комисия (КПКОНПИ) не разполагала с нужния капацитет да проверява местната власт.

„С добавянето на тази категория лица ще се блокира системата за деклариране на лицата, заемащи висши публични длъжности, без да са преценени разходите за реализацията на този вид дейност, като използваните средства ще надвишат значително ползите. Ще са необхoдими много повече човешки и материални ресурси, които ще са значителни, в сравнение с постигане на някакъв конкретен положителен резултат“, пише в мотивите на Кирилов и Хамид.

От прокуратурата обаче категорично не са съгласни, че големият брой на общинарите – около 5400, е достатъчен мотив, за да не бъдат проверявани. „Водещи следва да останат първоначалните мотиви на законодателя, с които той е включил общинските съветници сред проверяваните лица, а именно, че в общините се разпределят големи финансови ресурси (основно чрез обществени поръчки и проекти, финансирани/съфинансирани от ЕС) и се извършва управление на общинската собственост“, пише в становище на магистратите, изпратено до парламентарната правна комисия. Тя се оглавява именно от Данаил Кирилов.

От обвинението изтъкват още, че решенията в общините се взимат предимно от колективни органи, което затруднява преследването на корупционни престъпления, извършени от общинари, тъй като наказателната отговорност е лична.

„Проверките… са важен фактор за установяване на незаконно придобито от общински служители имущество и за предприемане на действия за неговото отнемане. Следва да бъде отчитан и превантивният ефект от включването на тези категории лица в обхвата на закона“, смятат в прокуратурата. И посочват, че други категории лица в антикорупционния закон също не са малобройни, но за тях не се прави подобно изключение.

СМИРЕНИЕ

За разлика от категоричния тон на прокуратурата, от антикорупционната комисия, която е директно засегната от промените, се изказват направо смирено. „КПКОНПИ не следва да вземе отношение относно предложението… Това е преценка на народните представители. Комисията ще изпълни всяка влязла в законова сила разпоредба, приета от Народното събрание“, се посочва в нейното становище по законопроекта.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar