В никакъв случай не се касае за склоняване към самоубийство на пострадалите деца. Това каза районният прокурор на Генерал Тошево Йорданка Чанева по казуса със смъртта на 9-годишното дете от Кардам.

В сряда от държавното обвинение съобщиха, че работят по такава версия и, ако тя се докаже, майката на детето може да стане обвиняема. Причината – сипала на сина си вечерята, от която се предполага, че момченцето може да се е отровило, съобщава NOVA.

„Не са установени нито такива вещества, нито опаковки, които да насочат разследването в някаква посока. А съдебно-медицинската експертиза за аутопсия на труп не показа никаква видима причина за смъртта“, поясни прокурор Чанева.

По-рано днес стана ясно, че животът на сестрите на починалото момче, които бяха хоспитализирани също със симптоми за отравяне, е вън от опасност. Момичетата са на възраст 7 и 11 години.

Социалните тепърва ще решават дали да изведат всички пет деца от почерненото семейство.

Детски лекар отхвърли версията за натравяне на малкия Стефан

Версията за хранително натравяне за трагедията в Кардам не е възможна заради епидемиологичното засягане. Това каза детският анестезиолог-реаниматор д-р Благомир Здравков в предаването „Лице в лице“ по bTV. Той добави, че има твърде много липсващи детайли около смъртта на 9-годишното момче и влошеното здравословно състояние на сестрите му.

„Ако от училищната лавка са си купили храна, те не са си купили две деца, а са си купили 20. При такива инциденти всички деца трябваше да са с гатроентерит. Тук няма такова нещо, членовете на семейството са се хранили с едно и също меню, по едно и също време“, допълни медикът.

По думите му прокуратурата е образувала досъдебното производство по член за склоняване към самоубийство заради нормативната уредба, което не означава, че роднините са виновни за смъртта му.

„Другата версия беше за токсикоинфекциозен синдром на базата на вирус или бактерия. Той обаче не протича по такъв начин. Тези деца не са били с повишена температура и не са имали изследвания, които да доказват такова възпаление“, каза д-р Здравков.

Детският лекар посочи, че разследващите трябва да разберат дали се касае за криминален характер на деянието или инцидентно децата са имали съприкосновение с химикали. Той допълни, че има разлика при реанимирането на деца и възрастни хора.

Д-р Здравков коментира, че при децата, които се отглеждат от един родител – рискът за инциденти е 15% пъти по-голям. Той заяви, че е физически невъзможно да се положи еднаква грижа за всички деца.

Относно спешният екип, който е отишъл на сигнала, медикът коментира, че те трябва да се справят само на доболнично ниво и при необходимост от специализирано лечение – то се извършва в болница.

„На детето са поставени инжекции против повръщане. Това е препарат, който има нежелани лекарствени реакции върху нервната система, но когато е в токсични дози. А тук, би трябвало, дозата да е съобразена с килограмите. Малко е вероятно инжекцията да доведе до смъртта на детето“, заяви д-р Здравков.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar