Специализираната прокуратура трябва да извърши проверка за наличието на организирана престъпна група с участието на главния прокурор Иван Гешев, след като получи сигнал от Единната народна партия (ЕНП) за пуснатите записи от специални разузнавателни средства с участието на президента. Предварителната прокурорска проверка може да продължи до два месеца и приключва с отказ или с постановление за образуване на наказателно дело.

„Във връзка с публикуваните от прокуратурата записи на държавния глава на Република България, се обръщаме към Специализираната прокуратура със сигнал за наличие на организирана престъпна група. Според добилите известност факти, тя включва наблюдаващия прокурор, Главния прокурор на България и неизвестни лица“, се казва в сигнала на ЕНП до прокуратурата, който е изпратен и до медиите.

Партията е доста лаконична в сигнала си, но той ще се окаже реален тест за прокуратурата в ситуации, когато нейният началник трябва да проверява или разследва себе си.

Както е известно, едно от първите условия за наличие на организирана престъпна е тя да бъде съставена от поне трима души. ЕНП цитира конституцията, която постановява, че магистратите не носят наказателна и гражданска отговорност при техните служебни действия, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер.

Партията цитира и Наказателният кодекс, в който се казва, че използването на информация, събрана чрез използване на специални разузнавателни средства, извън нейното предназначение за опазване на националната сигурност или за целите на наказателното производство, се наказва с лишаване от свобода до пет години.

„Очакваме органите на Специализираната прокуратура да подходят отговорно към подадения сигнал. В противен случай, като политическа организация, ще потърсим правата си на свободни граждани по друг начин“, се казва в сигнала на ЕНП. Лидер на партията е музикантът Валентина Василева.

По същото време Българският хелзински комитет изрази „своята силна загриженост от действията на главния прокурор“ през последните дни.

„Те отново показват спешната необходимост от реформа в конституцията, която да позволи независимо разследване на неговите действия“, заявява организацията. БХК също напомня, че разпространението на информация от СРС е престъпление.

В позицията се казва, че изнасянето пред обществото на частична информация от неприключило наказателнопроизводство е манипулативно действие, което разрушава основни принципи на наказателното право, като спазването на презумпцията за невиновност до произнасяне на осъдителна присъда от съд.

„Ситуацията повдига редица въпроси, всички от които реторични, а някои от тях зададени за сетен път: Кой ще разследва главния прокурор? Ще си позволи ли прокурор да извърши предварителна проверка, за да установи поне налице ли са повод и данни за образуване на досъдебно производство? Има ли смисъл от сигнализиране на прокуратурата за извършено престъпление по чл. 145а от НК от главния прокурор? Ако бъде сезирана прокуратурата с подобен сигнал, това няма ли да бъде използвано в ущърб на сигналоподателя?“, казва организацията.

БХК обявява, че подкрепя президента, предвид „отчетливото мълчание на политическите сили, в неговите усилия за изменение на конституцията в посока отнемане на недосегаемостта на главния прокурор“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar