Антикорупционната акция „без аналог в новата ни история“ в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), ръководена от „Ал Капоне“ според квалификациите на прокуратурата, се оказа въздух под налягане.

Главният прокурор Сотир Цацаров и заместникът му Иван Гешев, които бяха изслушани в сряда във временната парламентарна комисия по случая, дадоха заден ход, съобщи Медиапул. От обясненията им се разбра, че в схемата за продажба на българско гражданство няма замесени политически сили. Въпреки заканите им за още обвиняеми само четирима ще бъдат изправени пред съда за вземане на подкупи – шефът Петър Харалампиев, главният секретар Красимир Томов и двама посредници.

Бившата служителка на правосъдното министерство Катя Матеева, която твърди от години, че схемата за продажба на българско гражданство е функционирала под политическия чадър на ВМРО, е била разпитана от прокуратурата, но от това не е произлязло нищо. Пред депутатите Цацаров и Гешев увериха, че политици не са замесени.

В противоречие с тезата си, че някакви физически лица случайно взели подкупи, главният прокурор препоръча цялата агенция да бъде закрита, тъй като в този си вид генерирала корупция. Той я сравни с агенцията „Автомобилна администрация“, „която нереформирана, през 6 месеца създава едни и същи проблеми“. Според Цацаров ДАБЧ трябва да бъде прехвърлена към външното министерство и да има единствено културни и образователни функции.

На заседанието на комисията стана ясно още, че Борисов е разпоредил проверка на МВР и ДАНС в агенцията за 5 г. назад. „Тя ще изясни дали съществуват случаи, при които българско гражданство е дадено на лица, които имат криминално минало“, посочи Цацаров. Наскоро „Свободна Европа“ разкри, че руски милиардер, осъден за пране на пари в САЩ, е бил български гражданин в продължение на 10 г. Паспортът му е отнет чак в средата на 2018 г.

БОМБАСТИКА

Твърденията на прокуратурата няколко месеца по-рано при арестите в ДАБЧ бяха умопомрачителни:

„В агенцията за българите в чужбина се е работило на принципа „пари се взимат от всеки и за всичко“. Искани са подкупи дори да получите входящо номерче. От бесарабските българи, както и от хора с български произход от Западните Балкани се искали пари, за да не чакат дълго удостоверението, с което могат да кандидатстват за българско гражданство.“

„Създаденият хаос и забавени над 20 хиляди преписки в рамките на последната година води до това, че издаването на това удостоверение, ако изобщо може да се случи по нормален ред, отнема около година. Срокът обаче се съкращавал до няколко часа в момента, когато минеш през посредниците, които си организирали база за услуги в Кюстендил, където дори се осигурявали адреси за регистрация.“

„В деня, в който хората чрез посредник си платят исканата им сума в евро, немедлено им се издават удостоверения за български произход и заповедите, които предхождат издаването на това удостоверение. Тази услуга струвала 5 хил. евро. Сумата се разпределяла между отделните звена, но най-голяма част от нея – 2 хил. евро, стигали до главния секретар и председателя. Подкупите и нерегламентираните парични суми са давани директно в служебните кабинети.“

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar