Президентът Румен Радев обяви пред журналисти, че диалогът му с изпълнителната власт е труден, поради безконтролното управление и безнаказаната корупция. Той призова правителството да не чака на медиите да правят разкрития като „Апартаментгейт“, а да се зарови в офшорките, имотите и фирмите на политици, чрез подставени лица. Според него проблемите на кабинета с корупционните скандали няма да се решат само с оставки.

Държавният глава каза още, че оценява възстановяването на военното училище за пилоти в Долна Митрополия от страна на премиера Бойко Борисов, но това няма да купи мълчанието му по важни вътрешно-политически теми. Радев не пропусна да отбележи, че също има заслуга за привличането на стратегически инвеститори в България, какъвто има вероятност да стане германският автомобилостроител „Фолксваген“.

Кой е по, по, най за „Фолксваген“

Говорейки как е наложително да има съгласие по важни теми като привличането на стратегически инвеститори като „Фолксваген“, Радев посочи, как той е поканил германския президент у нас и е имал много ползотворни разговори с него.

„Изрично по мое настояване посетихме водещо немско предприятие в района на Пловдив, за да може чрез немските медии да стигне до широката немска общественост посланието, че нашият модел на икономическо сътрудничество е успешен, че България е надеждна и перспективна дестинация“, коментира Радев в Асеновград, където се включи в празника на града.

Той съобщи, че преди два дни получил много ласкаво и обнадеждаващо писмо от президента Франк-Валтер Щайнмайер, което е изцяло в подкрепа на българското правителство. Радев допълни, че ще е първият, който ще поздрави кабинета, когато сключи договор със стратегически инвеститор. По думите му обаче положителните неща няма да му попречат да продължи да говори за проблемите.

„Апартаментгейт“ е вододелът

„Вече ясно заявих, че „Апартаментгейт“ е само началото и вододел накъде ще вървим. Не можем да градим модерна България, ако оставим нещата постарому – да се вихри безнаказаност и беззаконие. Трябват разкрития, трябват присъди, конфискация, връщане на пари. Аз напълно съзнавам, че премиерът е в много трудна ситуация, и не си мислете, че искам България да затъва в корупционни скандали, да бъде синоним на корупция. На това нещо трябва да се сложи край, но този край няма да стане с мълчание, със спиране на говоренето по тези теми, а с разнищване и прочистване“, заяви държавният глава.

Според него проблемът на Борисов не е в липсата на домашни визити у негови министри и партийци, както премиерът преди седмица съжали, че не им е ходил на гости, з ада види какво става. Не е дори и във факта, че назначеният от управляващите антикорупционен орган не хваща необяснимото богатство на някои политици, и дори да го правеше, той щеше да констатира само крайната фаза на корупционния акт и малка част от откраднатото, допълни Радев. По думите му истинският проблем на премиера е, че безконтролността на управление генерира корупция в големи размери и това не може да се лекува с медийно осветяване на прегрешилите и с оставки.

„Затова трябват две важни неща – въвеждане на прозрачен и отговорен стил на управление с ясни механизми за контрол, които да пресекат корупционните потоци, и, разбира се, затвор за прегрешилите. Защото възстановяването на държавността минава през възмездието“, каза още държавният глава.

Радев посочи още, че управляващите „както се ровят в кофите за боклук за контрабандни цигари, е време да се заровят и в задграничните офшорни сметки, в имотите и фирмите на политици чрез подставени лица“. Ако и сега бъдат изпреварени от медиите, няма да могат да мотивират своето бездействие, допълни той.

Без компромис срещу опити за външна намеса в езика, образованието и семейството в България

Помолен от журналистите да коментира призива на турския посланик у нас Хасан Улусой от предишния ден да се изучава повече турски език в българските училища, Радев каза, че вече е взел такова като се е включил в състезание „Пазим езика си“. „Вчера, докато мнозина дебатираха кой какво е казал и какво е искал да каже, с подкрепата на президентската институция сдружението на моята съпруга проведе финалната част на състезанието „Пазим езика си“ – говорим за българския език. В него взеха участие хиляди български деца от всички етноси“, каза държавният глава.

Той допълни още, че всеки опит за външна намеса всеки опит за намеса отвън в българската образователна система, в българското семейство, за нашата история, за нашия език, за това как да възпитаваме децата си, трябва да бъде пресичан решително и безкомпромисно.

Скандалът с думите на посланика бе породен от изявлението му в събота при откриването на завод на „Теклас“ край Кърджали. „Разчитаме на българските власти за по-ефективно изучаване на турски език в училищата“, каза Улусой и изрази готовността на Турция да съдейства в тази посока. Според него колкото повече нараства броят българите, които освен български, владеят и добър устен и писмен турски език, толкова повече ще се увеличат турските инвестиции в страната ни.

Това предизвика острите реакции и на управляващите, и на опозицията от БСП.

Премиерът реагира като обяви, че ще иска обяснение от турския посланик, а по-късно от външното министерство съобщиха, че Улусой е повикан на среща в понеделник. Борисов каза, че не е работа на посланика да дава съвети за изучаване на език. „Който желае може да учи турски по всякакъв начин“, заяви той.

От посолството на Турция в София пък смятат, че думите на Улусой са изопачени и изразиха разочарование от последвалите реакции на изказването на посланика, чийто акцент бил задоволството от големия брой турски инвестиции в приятелска, съседна и съюзническа България.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar