Съединените щати, които разполагат близо 30 000 войници в Южна Корея, първоначално изразиха дълбока загриженост от обявяването, а след това облекчение, че военното положение е приключило.

Драматичното развитие на събитията застраши бъдещето на Юн – консервативен политик и бивш прокурор, който беше избран за президент през 2022 г.

Основната опозиционна партия в Южна Корея, чиито депутати прескачаха огради и се сблъскваха със силите за сигурност, за да могат да гласуват за отмяна на закона, поиска Юн да се оттегли незабавно заради опита за “ метеж“.

Ако Юн не напусне, Демократическата партия предупреди, че „незабавно ще започне процедура по импийчмънт в съответствие с волята на народа“.

Най-големият синдикат в страната също призова за „безсрочна обща стачка“, докато Юн не подаде оставка.

Лидерът на управляващата партия на Юн определи случилото се като „трагично“ и призова замесените да бъдат подведени под отговорност.

Юн се отказа, след като 190 депутати не се подчиниха на силите за сигурност, за да влязат в събранието и да гласуват единодушно против декларацията му, която той направи, позовавайки се на заплахата от Северна Корея и „антидържавните сили“.

Съгласно конституцията военното положение трябва да бъде отменено, когато мнозинството в парламента поиска това.

„Преди малко Народното събрание поиска отмяна на извънредното положение и ние изтеглихме военните, които бяха разположени за военните операции“, заяви Юн в телевизионно обръщение около 4:30 ч. ( 19:30 ч. по Гринуич).

„Ще приемем искането на Народното събрание и ще отменим военното положение чрез заседание на кабинета.“

Високопоставени помощници, работещи за Юн, предложиха масово да подадат оставка заради обявяването на военното положение, съобщи Йонхап.

Обратът предизвика радост сред протестиращите пред парламента, които се пребориха с ниските температури, за да бдят през цялата нощ в знак на несъгласие с разпореждането на Юн за въвеждане на военно положение.

Демонстрантите, които развяваха южнокорейски знамена и скандираха „Арестувайте Юн Сук Йол“ пред Народното събрание, избухнаха в радостни възгласи.

Юн изтъкна редица причини, за да оправдае военното положение – първото в Южна Корея от повече от 40 години.

„За да предпазя либерална Южна Корея от заплахите, които представляват комунистическите сили на Северна Корея, и за да премахна антидържавните елементи, които ограбват свободата и щастието на хората, обявявам извънредно военно положение“, заяви Юн в телевизионно обръщение.

Юн не даде подробности за заплахите на Севера, но технически Югът остава във война с Пхенян.

„Нашето Народно събрание се е превърнало в убежище за престъпници, в свърталище на законодателна диктатура, която се стреми да парализира съдебната и административната система и да преобърне нашия либерален демократичен ред“, заяви Юн.

Президентът определи основната опозиционна Демократическа партия, която има мнозинство в 300-членния парламент, като „антидържавни сили, които целят да свалят режима“.

Юн и неговата Партия на народната власт са в ожесточени противоречия с опозицията и по отношение на бюджета за следващата година.

Миналата седмица депутатите от опозицията одобриха значително намален бюджетен план чрез парламентарна комисия.

Ходът на Юн дойде, след като рейтингът му падна до 19% в последното проучване на Галъп миналата седмица, като мнозина изразиха недоволство от управлението на икономиката и противоречията, свързани със съпругата му Ким Кин Хи. | БГНЕС

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar