Луксозните почивки на украинския президент Петро Порошенко и генералния прокурор – приближен на държавния глава, предизвикаха недоволство сред украинците, чиято страна страда от корупция по високите етажи и е една от най-бедните в Европа, предаде Франс прес.

Малко след като прекарал новогодишните празници в Украйна президентът Петро Порошенко, който пътувал инкогнито, и десет негови близки и приятели, заминали на седемдневна почивка на частен остров от Малдивите. Това разкри предаване по американско радио, излъчвано по украинска телевизия.

Вчера, две седмици след разкритията, същото предаване съобщи, че генералният прокурор Юрий Лученко е прекарал семейната си почивка на Сейшелите, която струвала 52 000 евро за трима – той, съпругата му и сина му.

„Време е туристическите агенции да започнат да предлагат обиколки „По стъпките на Порошенко и Лученко: Малдивите – Сейшелите – Панама“, отбеляза иронично във Фейсбук депутатът Серхий Лешченко, намеквайки за присъствието на името на президента в предизвикалото скандал международно разследване „Панамски документи“.

„А е време всички ние да ги пратим по този маршрут: оставка – разследване – съд“, добави той.

Днес Лученко се защити, обяснявайки във Фейсбук, че пътуването до Сейшелите струвало по-малко – 20 000 долара (16 000 евро) за него, жена му и по-малкия им син студент и че то било платено изцяло от по-големия им син по случай 30-годишнината от сватбата им.

Вчера той призна, че разходите за пътуването не са надхвърляли това, което „средната класа може да си позволи“.

Украинското президентство потвърди, че Порошенко е бил на „частна визита“ на Малдивите и платил пътуването от джоба си.

Порошенко, чието състояние, според украинското сп. „Новое время“, е възлизало на 1 милиард долара през 2017 г., от години е един от най-богатите бизнесмени в Украйна. Космическите му разходи в страна, където средната месечна заплата е 250 евро, и частното му пътуване в чужбина в момент, когато в Източна Украйна се води война с проруските сепаратисти, обаче предизвикаха ожесточени критики.

Борбата с корупцията сред елита бе едно от главните искания на проевропейския бунт на Майдана през 2013-2014 г. и остава едно от ключовите изисквания на западните поддръжници към украинските управляващи, дошли на власт в резултат на бунта.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar