Правосъдният ни министър Надежда Йорданова е на посещение в Брюксел, където е говорила за механизъм за разследване на главния прокурор, както и по други теми. Срещата й с еврокомисаря по правосъдие Вера Йоурова обаче, не се е състояла, защото комисарят се оказа под карантина. Разговорите на министър Йорданова са се водили с евродепутати от ресорни комисии.

В разговорите си в Евроституциите министър Йорданова е представила конкретен график за механизма, заложен в Плана за възстановяване и устойчивост за разследване и търсене на наказателна отговорност на главния прокурор.

„Така както сме заложили графика е до средата на тази година да има проект на закон, който в следващите месеци да бъде обсъден обществено и до края на годината да бъде приет от Народното събрание. Поели сме ангажимент до 2023 година това да бъде действащо право. Този график се посрещна с разбиране“, обясни Надежда Йорданова – министър на правосъдието.

Йорданова разговаря и с евродепуати от групата за мониторинг на демокрацията, която следи отблизо ситуацията в България.

„В част от срещите някои от евродепутатите изразиха недоумение защо толкова години не са се предприемали активни разследващи действия по казуси, за които е имало данни, включително в публични изявления“, допълни Надежда Йорданова – министър на правосъдието.

Зам.-председателят на ЕП и бивш министър на правосъдието на Германия Катарина Барли от групата на социалистите изрази учудване от решение на ЕНП да изпрати мисия в София.

„Никога до сега не съм чувала за партия, която отива да проучва разследване в страна-членка. Иституциите трябва да бъдат оставени да вършат работа си. Виждаме развитие в България, което ни дава надежда. Премиерът беше в нашата комисия заедно с двама от министрите си и отговори на въпросите ни. Оптимист съм, че в България ще видим честно разследване, а до тогава трябва да оставим компетентните хора да си свършат работата“.

Министър Йорданова е запознала евродепутатите и с предложение за промени в закона за съдебната власт, което да гарантира финансова и административна независимост на българските делегирани прокурори, които са част от Европейската прокуратура.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar