Правосъдният министър откри в Бургас Център за безплатна правна помощ
[email protected]
37 000 сигнала за домашно насилие през 2024, има рязък скок на ограничителните заповеди
Първият за областта Център за безплатна правна помощ откриха в Бургас преди минути правосъдният министър Георги Георгиев и председателя на Адвокатската колегия в града Светлана Проданова, в присъствието на кмета Димитър Николов и областния управител Владимир Крумов.
Центърът ще може да се ползва от жертви на домашно насилие и друг вид престъпления, които не могат да си позволят адвокатска защита. Безплатна правна помощ ще получават хора с доходи под прага на бедност, получаващи социални помощи, деца, настанени в приемни семейства или в семейства на роднини или близки, деца в риск, лица, търсещи международна закрила, както и чужденци, временно настанени в специализирани домове.
Безплатна правна закрила ще се предлага в целия съдебен район, който включва и по-малките населени места, а не само Бургас, каза министър Георгиев. „Тази нова услуга дава възможност за безвъзмездна защита, когато пострадалите не разполагат със средства или достъпът до тях е ограничен по някаква причина. Хората, станали жертви на домашно насилие, на имотната мафия или друг вид престъпление, трябва да знаят, че не са сами. Че държавата е насреща. Домашното насилие не е домашен, а национален проблем и по тази тема има консенсус между всички политически партии“, заяви министър Георгиев. И подчерта, че след случая „Дебора“, когато цяла България се изправи срещу насилието и бяха предприети законодателни промени, рязко се е увеличил броят на издадените ограничителни заповеди в цялата страна.
5250 са издадените ограничителни заповеди за м.г. в страната, като тези в Бургас и региона са 427 или 8 %. Само през летните месеци на 2024 г. сигналите за домашно насилие в региона са били над 3100, като се отбелязва значителен ръст заради големия брой туристи. За цялата страна тези сигнали са 37 000.
Забелязва се и тенденция за злоупотреби като предистория на предстоящ развод – да се твърди, че има домашно насилие, но това лесно може да се парира, основната отговорност тук е на съда, коментира още министър Георгиев.
Служители на МВР, социални служби и всички останали институции по веригата, към които могат да се обръща българските граждани, ще преминат през допълнително обучение. Освен в Бургас подобни центрове за безплатна правна помощ ще има в още 7 областни града. През юни се очаква разкриване на такъв в Добрич.
„Нека покажем, че има държава, нека си я отвоюваме от всички престъпници“, призова министър Георгиев и съобщи, че на 13 май ще бъде подписан меморандум между правосъдното министерство и неправителствени организации, които работят с жертви на домашно насилие. В Бургас има реален проблем с консултация на жертвите на с психолог, информираха от Адвокатската колегия.
Кметът Димитър Николов благодари на Адвокатската колегия, че е подала ръка в тази инициатива. Бургаският кмет съобщи, че до края на месеца ще бъде готов техническият проект за новия Дом на адвоката в Бургас , а в началото на юни ще бъде издадено разрешение за строеж.
„Там ще има достатъчно помещения, с много по-лесен достъп, където да се извършват тези безплатни консултации“, каза кметът Димитър Николов. И допълни, че безрезервно подкрепя министъра в борбата му с имотната мафия.
„Тук, по морето, имаме много такива случаи, в приемните си дни непрекъснато се сблъсквам с такива казуси. Имате един сигурен партньор в лицето на местната власт. Това е една травма, която по законен начин трябва да бъде елиминирана“, коментира Николов.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте