По информация на bTV:
ГЕРБ-СДС ще предложи Росен Желязков за председател на НС
49-ият парламент започва работа на Велика сряда. Президентът Румен Радев подписа указ и така потвърди заявката си, че няма да бави процедурата. По информация на bTV най-голямата парламентарна група – тази на ГЕРБ-СДС ще предложи Росен Желязков за председател на Народното събрание.
От ПП-ДБ ще обсъдят утре дали да имат кандидат за председател на НС, вероятно своя кандидатура ще издигнат и от „Възраждане“.
Новите 240 народни представители ще се съберат за първи път на Велика сряда, точно в 10 часа. По Конституция първият звънец ще бъде ударен от най-възрастния народен представител, и в този парламент това е Вежди Рашидов от ГЕРБ-СДС, който е на 71 години.
Най-младият депутат е отново от групата на ГЕРБ – 23-годишният Георги Кръстев, който за първи път ще влезе в пленарната зала.
На старта депутатите трябва да положат клетва, но и имат задачата да си изберат председател и зам.-председатели. Това е задача, която беше трудна за 48-я парламент. Днес политическите сили запазиха мълчание, според експерти бързината на президента е заради шанса отново да отидем до урните.
С извънреден брой на Държавен вестник съставът на новия парламент е вече окончателно факт. Президентът реши да събере новите 240 законотворци за първи път на Велика сряда.
„Съвпадението между църковния календар и светския не трябва да се търси пълноценно, защото не всички български граждани са православни и второ – до четвъртък са работни дни“, заяви докторът по конституционно право доц. Наталия Киселова.
Според политолози обаче държавният глава прави грешка със старта на 49-я парламент в Страстната седмица.
„Това е празник за абсолютно всеки българин и три дни по-рано или по-късно нямаше да се свърши света“, заявява политологът доц. Татяна Буруджиева.
„Това, че миналият път е дал прекалено много време не означава пък сега да не даде никакво“, добавя политологът доц. Даниел Смилов.
Прочитът на експерти е, че президентът не бави процедурата заради шанса отново да отидем на нови избори.
„Желанието да има все пак три седмици до края на април, ако не се състави кабинет, да може края на юли да има избори“, добавя Буруджиева.
„Очевидно президентът иска да мине през тази процедура максимално скоростно и целта му е или да окаже натиск върху партиите да съставят правителство, или бързо да се стигне до нови избори“, казва Смилов.
„Ако забави темпото, избори може да има и в по-късен етап. Твърде рано е да говорим за избори 2 в 1, защото все още не сме видели възможно усилие за съставяне на правителство, но такава хипотеза е възможна“, заявява Киселова.
А на старта на новия парламентарен сезон сметките показват, че цената на един депутатски мандат се равнява на около 9750 гласа.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте