Френски съд постанови, че полицията в Париж вече не може да използва дронове за проследяване на хора, които не спазват правилата за социално дистанциране, съобщава „Гардиън“.

Решението е победа за две правозащитни организации, които твърдят, че използването на дронове за извършване на наблюдение на населението е било заплаха за неприкосновеността на личния живот.

Патрик Спиноси, адвокат на Лигата за правата на човека във Франция, заяви, че няма причина решението да не може да бъде „приложено за цяла Франция“.

„Той е приложим от днес и затова отсега не могат да се използват дронове. Това е голяма победа „, каза Спиноси за АФП.

Според доклад на горната камара на парламента, Сенат, френската полиция е извършила 251 полета за наблюдение на дронове между 24 март и 24 април по време на строгото заключване.

Двама френски ищци, Лигата за правата на човека и групата за цифрово застъпничество Quadrature du Net, заведоха дело срещу парижките полети с дронове в Държавния съвет.

Вътрешното министерство и полицията настояваха, че не се опитват да идентифицират никого, а да следят за незаконни събирания, за да знаят къде да изпратят офицери, които да ги разбият.

Държавният съвет заяви, че камерите в дроновете могат да идентифицират отделни хора и „има рискове, които могат да бъдат използвани в нарушение на правилата за защита на личните данни“.

Съдът заяви, че в бъдеще правителството и полицията ще се нуждаят от специално постановление, определящо условията за използване на дронове и също така да получи одобрението на националния орган за поверителност на данни CNIL.

Ако властите искат да продължат да използват дронове, им е наредено да ги приспособят към технология, която ще попречи на камерите да идентифицират тези, които са заснети.

Френските власти често използват дронове в нормално време, за да следят демонстрациите. По време на блокирането дронове са били използвани във френската столица и другаде, по-специално във френската Ривиера, за да изпращат съобщения, предупреждаващи хората, че нарушават правилата по време на осемседмичното блокиране, което приключи на 11 май.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar