Пожарникар от Пловдив осъди МВР за 25 бона след инцидент
Пловдивски пожарникар осъди МВР за сумата от 25 000 след инцидент по време на работа. Решението за размера на обезщетението е на Окръжния съд в Пловдив, а в петък е потвърдено и от апелативните магистрати.
Инцидентът станал на 22 ноември 2021 г. Тогава старши пожарникарят претърпял злополука в гаража на Първа районна служба, докато е участвал в занятие за професионална подготовка. Около 15:00 часа във въпросния ден се облякъл с топлозащитно пожарникарско облекло и обувки и започнал да се изкачва по степенката на пожарна. В един момент, подметката на обувката му се закачила на оребрението на степенката, вследствие на което той залитнал, отскочил и се приземил на левия си крак. При приземяването почувствал силна болка в областта на лявото коляно, появил се е и оток.
Веднага след инцидента бил транспортиран до спешен кабинет на УМБАЛ „Св. Георги“, където бил прегледан и му била извършена рентгенография. Във връзка с инцидента му бил издаден болничен лист с диагноза „контузия на коляното“. Седмица след инцидента посетил медицински център за контролен преглед, където се установило, че има скъсване на менискус. На 6 декември същата година след поредният контролен преглед от Ведомствена многопрофилна болница за активно лечение на МВР на пожарникаря бил издаден болничен лист за отпуск по болест. Тъй като болките не отминавали, в края на годината постъпил в болница, където му е направена операция на коляното. Впоследствие са му извършвани множество медицински интервенции, манипулации и прегледи, както следва:-
Огнеборецът твърди, че в резултат на получената травма преживял силен първоначален шок, стрес и множество емоционални и психически страдания. Посочва се, че от момента на инцидента, изпитанията пред него и семейството му относно тяхното бъдеще придобили съвсем друго негативно лично и житейско измерение, предвид множеството страдания и терзания, които той е преживял от случилото се. Психиката му била силно увредена, чувството му за малоценност и мисълта, че може да остане за постоянно в тежест на близките и семейството си го измъчвали ежедневно. Той се затворил в себе си, станал необщителен и подтиснат човек. Бил апатичен и безразличен към случващото се около него, като го интересувало само и единствено това дали ще може да се грижи отново за себе си и семейството си, както преди, и дали ще може да работи отново пълноценно, за да ги издържа. Получените травматични увреждания се отразили изключително тежко на здравословното му състояние – както емоционално, така и физическо, като той вече нямало да бъде онзи енергичен и работоспособен млад човек, който бил преди инцидента.
Първоначално заведеният иск срещу Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ бил за 30 900 лв – за неимуществени вреди, и 2159,60 лв – за имуществени вреди. Окръжният съд му присъдил обезщетение от 25 000 лв, за което пожарникарят не протестирал, но пък от МВР обжалвали. В крайна сметка апелативните магистрати потвърдили решението. Все пак то подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте