Пламналата дискотека била регистрирана като склад за килими, без втори изход и пожарогасител
Член на групата ДНК е донесъл пиротехниката, която причини пожара в нощния клуб „Пулс“ в малкото градче Кочани. Това заяви вътрешният министър на Северна Македония Панче Тошковски в понеделник. Трагедията взе живота на 59 младежи, а други 155 бяха тежко ранени.
Във връзка с инцидента полицията в южната ни съседка проведе поредица от мащабни арести, при които бяха задържани над 20 заподозрени, сред които има държавни служители и бивш министър. Лицето, отговорно за пиротехниката, е сред жертвите на пожара.
Тошковски заяви, че заподозрените ще бъдат разпитани, като добави, че има „основания за съмнения, че има наличие на подкупи и корупция“, които индиректно са довели до пожара. Сред задържаните е и бившият министър на икономиката на Северна Македония Крешник Бектеши.
Македонската прокуратура съобщи, че разследва сървърите на икономическото ведомство по подозрение за предполагаема фалшификация на лиценза за работа на „Пулс“, която може да се е случила по време на мандата на Бектеши.
Оттам добавят още, че е била издадена и заповед за графологична експертиза на подписи върху документи, свързани със заведението.
Според главния прокурор на Северна Македония Люпчо Коцевски сградата на клуба не е отговаряла на законово утвърдените изисквания, за да функционира безопасно.
„Дискотеката няма изградена противопожарна система, нито аларми за известяване при аварии. В нея е имало само два пожарогасителя и е нямало втори или заден изход. Сградата е била и неправилно облицована с шумоизолиращи материали и материали за визуални ефекти от леснозапалими елементи“, посочи той.
Коцевски допълни, че мястото на трагедията е било регистрирано като склад за килими, преди да бъде преустроено в заведение за обществено хранене, без да има лиценз за такова.
Кметът на Кочани Люпчо Папазов подаде оставка заради трагедията. Той изрази съболезнованията си за случилото се и призова да се търси отговорноста на всички замесени.
„Поставям се изцяло на разположение на институциите. Въпреки че по закон нямам пряка власт в този случай, аз съм готов да отговоря на всички въпроси за всичко, както и за своите лични действия“, заяви той.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте