„Писмото на Гешев звучи като изпускане на нервите“
Не само вербално, но и жестомимично той показва агресия. Това е опасно за човек с толкова власт, смята съдия Петко Петков
Изпускане на нервите.
Така съдия Петко Петков, бивш зам.- министър на правосъдието коментира пред БНР писмото на Иван Гешев до медиите.
В понеделник сутрин зам. главният прокурор и единствен кандидат за главен прокурор огласи своя позиция, в която едновременно благодари на колегите от прокуратурата, които „спонтанно“ го подкрепят с десетки писма от цялата страна, но и се противопостави на опитите за представяне на „прокурорите и следователите като втора ръка магистрати, които нямат собствено мнение и гласуват под строй“. Тези внушения били „видимо мотивирани от партийни, корпоративни и/или лични интереси, различни от тези на българските граждани“ и „щяло да бъде „отговорено с всички позволени от закона средства“
„Изненадан съм, защото всеки магистрат, включително и кандидатите за главен прокурор, трябва да сдържат емоциите си. Това писмо ми звучи като изпускане на нерви“, коментира съдия Петков.
„Не само вербално, но и жестомимично Гешев показва някаква агресия, което е твърде опасно качество за човек, натоварен с толкова много власт“, смята още той.
Според Петков е притеснително, че в интервюто си пред БНТ Иван Гешев заяви, че трите власти трябва взаимно да си сътрудничат: „Чисто концептуално това е дълбоко погрешно. Действително трите власти не са откъснати една от друга, но те трябва взаимно да се контролират. Ако те си сътрудничат, каквото е желанието на кандидата за главен прокурор, те най-вероятно ще си сътрудничат срещу правата на гражданите и срещу обикновените хора“.
Петко Петков коментира и изнасянето в медиите на доказателства от прокуратурата по различни разследвания и последният случай „ТАД Груп“ като „опасна тенденция“.
„Опасна е тази тенденция, защото няма гаранция, че тези доказателства, които прокуратурата изнася, са в пълното. Защото по едно дело е рядко да има само доказателства, сочещи само за виновността. Прокуратурата по закон е длъжна да събира и доказателства за оневиняване на обвиняемите“, каза той и уточни, че затова мястото, където се представят доказателствата е съдебната зала, а не медиите.
В понеделник следобед в Пловдив имаше втори протест на неформалната гражданска група „Понеделници за правосъдие“.
Около 50 души се събраха тази вечер пред сградата на прокуратурата в Пловдив, за да изразят недоволството си, че Иван Гешев се състезава сам със себе си.
Преди ден подобен протест имаше и в Силистра.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте