Специфичен е изборът на главен прокурор в България. Това заяви пред БНР Иванка Иванова от Институт „Отворено общество“.

По думите й вместо търсене на отговорност на главния прокурор, да обърнем внимание на факторите, които поставят в зависимост от него другите прокурори.

Главният прокурор има прекалено голяма тежест при назначаване на прокурорите и тяхното кариерно развитие, което ги прави прекалено зависими от него. Има примери, където се вижда колко е важно да има механизъм за отстраняване на главния прокурор и разследване, заяви Иванка Иванова.

„Няма друга държава от ЕС, която да дава на главния прокурор същите гаранции за независимост, каквито имат председателите на двете върховни съдилища.
Проблемът у нас е, че колективните органи, въвлечени в тези процедури, сами по себе си не носят отговорност за кадровите решения, които вземат“, каза Иванова.

Тя поясни, че в страната както процедурата по избор на прокурори, така и назначаване на главен прокурор се развива основно с участието на колективни органи като ВСС и парламента.

В други страни тези процедури са затворени и се осъществяват еднолично, най-често от министъра на правосъдието, даде пример Иванова.
Тя смята, че целият разговор за избор и права на главния прокурор трябва да се обърне.

Припомняме, очаква се най-рано на 10 юли да започне процедурата за избор на нов главен прокурор.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar