Унгария беше осъдена днес от Европейския съд за човешките права заради принудителното поставяне на катетър по време на полицейска проверка за съдържанието на алкохол в кръвта на унгарски шофьор, предаде Франс прес.

Според съда мъжът е бил подложен на нечовешко и на унизително отношение.

През март 2010 г. вносителят на жалбата, който по онова време бил на 30 години, бил спрян от полицията, докато шофирал, която го издирвала за пререкание и побой. Полицаите, които го арестували, заподозрели, че мъжът е пиян и е под влияние на наркотици. Той бил отведен в болница за изследвания на кръвта и на урината. Мъжът, който според очевидци бил видимо пиян, не е могъл да уринира и полицаите разпоредили на лекарите да му поставят принудително катетър, предаде БТА.

По случая мъжът беше осъден през 2011 г. на година и девет месеца условно за каране в нетрезво състояние. Той обаче после завел дело за принудителното поставяне на катетъра. Мъжът твърдял, че полицаите му вързали краката по време на поставянето на катетъра. Полицаите казаха, че са го вързали, за да не се нарани при процедурата и че той е бил съгласен да му се постави катетър.

Днес Европейският съд за правата на човека постанови, че не е имало никаква медицинска причина, която да оправдава поставянето на катетъра на тъжителя, още повече че полицията разполагала с кръвна проба, взета от него.

Освен това унгарското право позволявало на всеки да оттегли съгласието си във всеки момент, което именно е направил тъжителят, като се е противопоставил на поставянето на катетъра, припомни ЕСЧП.

Съдът постанови, че Будапеща трябва да плати на тъжителя 9000 евро за нанесените морални щети и 4080 евро за съдебни разходи.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar