Съд в Саудитска Арабия осъди мъж на смърт заради публикациите му в социалната мрежа Twitter (Х), и дейността му в YouTube, съобщава „Асошиейтед прес“.

Обвиненията, повдигнати срещу Мохамед бин Насър ал-Гамди, включват „предателство на неговата религия“, „нарушаване на сигурността на обществото“, „заговор срещу правителството“ и „оспорване на кралството и престолонаследника“. Онлайн дейността му е опоменатата причина.

Саудитските власти не посочиха защо са се насочили конкретно към ал-Гамди, който е пенсиониран учител и живее в град Мека. От „Асошиейтед прес“ твърдят, че брат му Саид бин Насър ал-Гамди е добре известен критик на саудитското правителство и живее във Великобритания.

„Това фалшиво решение има за цел да ме засегне лично след неуспешните опити на разследващите да ме върнат в страната“, написа Саид в Twitter миналата седмица.

Това не е първият случай, когато страната предприема превишени мерки срещу критиците ѝ.

Докторанта Салма ал-Шехаб и други са изправени пред десетилетия затвор заради коментари по интернет. Присъдите изглежда са част от по-широките усилия на престолонаследника Мохамед бин Салман да изкорени всяко неподчинение в кралството.

„Смъртната присъда на Ал-Гамди заради туитове е изключително ужасяваща, но е в съответствие с ескалиращите репресии на саудитските власти“, каза Лина Алхатлул, ръководител на организацията по правата на човека в Саудитска Арабия ALQST.

„Не е имало достатъчно протести срещу дългите присъди, издадени срещу свободата на словото, като 27-годишната такава срещу Салма ал-Шехаб. Властите приеха това като зелена светлина да удвоят репресиите си“, каза Алхатлул. „Те изпращат ясно и зловещо послание – че никой не е в безопасност и дори една публикация в Twitter може да ви убие.“

Саудитска Арабия и преди е арестувала членове на семействата на критиците си извън страната. Това е средство за натиск върху тях да се завърнат у дома. Присъдата предизвика незабавни критики от международни правозащитни групи.

„Репресиите в Саудитска Арабия достигнаха ужасяващ нов етап, когато съдът може да издаде смъртна присъда за мирни публикации в Twitter“, каза Джоуи Шей, изследовател в Human Rights Watch.

Случаят напомня на ситуация от детска приказка, където султанът заповядва да бъде обезглавен момъкът, дръзнал да му противоречи. Това обаче е по-скоро пример за миналото на Близкия Изток, отколкото измислица. Освен това в историята на света не всички кръвожадни лидери са били султани.

Броят на екзекуциите в Саудитска Арабия е един от най-високите в света. Според Amnesty International само Китай и Иран са екзекутирали повече от гражданите си.

Миналата година Саудитска Арабия е осъдила на смърт 196 затворници. Това е най-високият брой, регистриран от Amnesty от 30 години. Само за един ден миналия март кралството е екзекутирало 81 души. Това е най-голямата известна масова екзекуция, извършена в кралството в съвременната му история.

Случаят на Ал-Гамди обаче изглежда е първият в текущата репресия, която налага смъртно наказание срещу някого за поведението му онлайн.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar