Омбудсманът Мая Манолова ще сезира Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по подозрение за наличие на картелно споразумение в отрасъла на розопроизводството, което по думите й убива конкуренцията и сваля цените. Това съобщи Манолова при срещата си с производители на рози, провела се на масив между Сопот и Карлово в понеделник.
В събота те протестираха срещу ниските изкупни цени на розовия цвят. В отговор министърът на земеделието Румен Порожанов им обеща държавна помощ от 30 ст./кг на всички регистрирани производители на рози, както и приемане на Закон за розата, който да регулира бранша.
Много е притеснителен фактът, че седмици преди активното предаване на розовия цвят и преди кампанията се изяснява каква ще бъде цената, както и обстоятелството, че тя е еднаква за всички дестилерии и розопроизводители, без оглед качеството на розовия цвят, каза Мая Манолова.
Според производителите на рози изкупната цена тази година е 2 лв./кг с тенденция да достигне 1.60 лв./кг. За сравнение преди години маслодайната роза се е изкупувала на цени от 4 лв./кг. Сега производителите настояват за цена поне от 3 лв./кг. Причина за ниската изкупна цена са нарасналите площи и добрата реколта през тази година, както и нерегламентиран внос от Иран, Турция и Тунис, по думите на земеделския министър.
„Обещаната при края на кампанията помощ по de minimis за розопроизводителите е по 30 ст./кг, но може и да е повече – по 50 ст./кг“, смята Манолова.
Тя заяви, че ще настоява земеделското министерство през общинските служби по земеделие да изпрати екипи на място за всички, които искат да се регистрират като земеделски производители. „Това ще ви даде възможност първо да получите финансова помощ от министерството след приключването на кампанията по беритбата и второ – да можете да си направите сдружения на земеделските производители, на розопроизводителите, с които другата година да си защитавате своевременно и организирано интересите си“, каза Манолова.
Това е малко възможно да се случи обаче. Срокът за подаване на заявленията за подпомагане по Кампания 2018 без санкции изтече на 15 май. От 16 май до 11 юни земеделските производители могат да подават заявления, като за всеки просрочен ден търпят санкция от 1%. Приемането на заявленията също така е свързано с куп изисквания и набор от документи, които трябва да изпълни фермерът. Освен това се прави т.нар. чертаене на парцелите, което няма как да стане на полето.
В миналогодишната кампания заявления за подпомагане бяха заявили 1164 производители на рози, като средният размер на отглежданите от тях площи е 3.5 ха, по данни на Държавен фонд „Земеделие“.
Омбудсманът заяви още, че е разговаряла и с ръководството на Националната агенция по приходите да започнат проверки на прекупвачите, които изкупуват на цена под 2 лв., а при установени нарушения да бъдат налагани сериозни санкции.
„Според мен няма как държавата да избяга от отговорност, да не застане зад гърба ви и да не ви подкрепи, в един толкова важен за вас момент. Става дума за бранш, който е традиционен за България, който е лицето, образът на страната ни. Прекрасно е, че една от атракциите на европредседателството бе килимът от рози, който показахме на чужденците, жалко е, че съвсем буквално сме на път да потъпчем един от най-красивите символи на страната ни – българската роза“, каза Мая Манолова.
В тази връзка тя посочи, че е крайно време държавата да създаде правила за бранша, като приеме в най-кратки срокове Закон за розата, както и да се намеси срещу вноса на продукти, които замърсяват и компрометират българското розово масло.
По-късно омбудсманът се срещна и с розопроизводителите от община Стрелча, които заплашват с поредна блокада на пътя към Панагюрище.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar