„След жалби, с които ме сезираха граждани, пътуващи миналото лято за Гърция на море, стана ясно, че хората бяха спирани, отклонявани и след огромни опашки, трябваше да платят глобите си на гранично-пропускателния пункт. За мен като омбудсман и като юрист е ясно, че подобна мярка е абсолютно недопустима – това е и становището на Конституционния съд, който казва, че правото на свободно движение е ограничено до степен на пълното му отнемане чрез прилагането на принудителни административни мерки за неплатени глоби.“ Това каза днес пред „Труд“ омбудсманът Диана Ковачева.

„Аз категорично съм на мнение, че глобите трябва да се плащат, защото те са санкция за неправомерно поведение на пътя, но България е правова държава и с тази мярка конституционните права на гражданите са много тежко засегнати. Подобни отнемания на свидетелството за правоуправление, спиране на автомобила от движение за събиране на глоби на границата – нарушават много голям брой права. На първо място това е правото на свободно придвижване на територията на страната, правото да напуснеш страната, когато решиш, правото на собственост, а също така и правото на защита при връчване на подобни наказателни постановления.

След като бъде обнародвано решението на КС, надявам се в най-скоро време, оттук нататък, МВР повече да не може да отнема свидетелства за правоуправление, както и да не може да отказва да даде шофьорски книжки, защото имаме и такива сигнали, когато хората подновяват книжките си – в МВР отказват да им ги дадат.

Факт е, че решението ще се прилага занапред и нормата е обявена за противоконституционна, т.е. не се прилага повече, но НС в момента, в който се конституира в новия си състав, има задължението да преуреди тези въпроси в съответствие с конституционното решение. Има други механизми за събирането на глоби, нека те бъдат използвани.

Смятам, че МВР би следвало да си даде сметка, че подобна практика е противоконституционна и би следвало на добра воля да върне книжките на хората“, каза още омбудсман Ковачева.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar