Общинският съвет на Шабла прие декларация срещу липсата на регламент за свободното къмпингуване и забавените действия на държавните институции във връзка с изготвянето и приемането на Наредба за условията и реда за определяне местата за временно разполагане на палатки, кемпери и каравани в зона „А“ и зона „Б“ извън територията на морските плажове и пясъчните дюни.

Общинските съветници настояват държавните институции незабавно да предприемат необходимите мерки за финализиране и приемане на наредба, която да осигури ясни правила и регулации за къмпингуването и разполагането на временно настанени кемпери и каравани.

Съветниците призовават и за стриктно спазване на защитата на пясъчните дюни и морските плажове, както и за устойчиво развитие на зона „А“ и зона „Б“, което да бъде в интерес на природата, гражданите и бизнеса.

В декларацията се казва още, че община Шабла очаква конкретни действия от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройство, както и от всички други отговорни институции. Общинският съвет изразява и своята готовност за диалог и сътрудничество с компетентните органи. Твърдо обаче заявяват, че повече забавяне по този въпрос е недопустимо.

„Настояваме за срочни действия за приемане на подобна наредба в зона „А“ и зона „Б“ извън територията на морските плажове и пясъчните дюни. Членовете на Общинския съвет в Шабла категорично осъждаме липсата на своевременни и адекватни действия от страна на държавните институции, отговорни за изготвянето и приемането на наредбата“, се
посочва в декларацията.

„Дългото забавяне на този регулаторен акт води до множество проблеми за общините по Черноморието и конкретно за община Шабла. Нередностите, които се наблюдават, вследствие на липсата на регулирани места за къмпингуване водят до нерегламентирано ползване на природните ресурси, замърсяване на околната среда, създават предпоставки за незаконни дейности.

Освен това забавянето на наредбата ощетява туристическия сектор и местното население, като води до разходването на средства от местните данъкоплатци, до загуба на потенциални приходи за местната бизнес инициатива и нанася вреди на екосистемата и природните богатства на региона. Настояваме държавните институции незабавно да предприемат нужните мерки за тази наредба, която да осигури ясни правила и регулации. Същевременно призоваваме за стриктно спазване на защитата на пясъчните дюни и морските плажове, както и за устойчиво развитие на зоните „А“ и „Б“, настояват още общинските съветници.

Проблемът с опитите за приемане на правила при дивото къмпингуване има поне няколкогодишна история. Инициативата подеха кметове на общини и по Северното и по Южното Черноморие, имаше кръгли маси, срещи с институции, но решение – не.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar