Прокуратурата е открила виртуалния приятел на банковата чиновничка от Варна, но срещу него към момента няма доказателства за съпричастност в присвояването на близо 1 млн. лв., източени от сметките на вложители. Това се разбра от думите на окръжния прокурор на Варна Красимир Конов пред Нова тв.

Става дума за мъжа от Монтана, с когото банковата служителка се запознала в интернет. Ден по-рано прокуратурата обяви, че за трите години виртуална връзка Невена Й. изпращала с колети по куриерска фирма присвоените средства. Освен това тя и баща й изтеглили кредити, които също били изпратени на мъжа, както и средствата от влоговете на двамата й родители. Първите суми, които изпратила на своя виртуален приятел, били лични. Между банкерката и мъжа, който се представял във виртуалната комуникация като Мирослав Михайлов, не е имало нито една среща на живо. Това не е истинското име на мъжа, на когото Невена е изпратила общо 970 000 лева, твърдят от държавното обвинение. Пак оттам казаха и че „парите изпращала на името Сергей, който бил уж негов братовчед“.

Но остава неясно с какви доказателства срещу т.нар. Мирослав разполага прокуратурата, дали е получила достъп до чатовете между него и Невена, дали има Сергей, както и на практика какво се е случило с парите, които въпросният мъж е получил. Напълно възможно е те да не бъдат върнати на банката, ако не се докаже, че мъжът е знаел за престъпния им характер.

„Според обясненията на жената тя е изпращала сумите, защото е искала да помогне на човек, на когото е вярвала. И всъщност това я е мотивирало да извърши стореното. По нейни думи той се нуждаел от помощ, защото имал проблеми с кредитори, имал задължения и тя искала по този начин да ги погаси“, обявиха от Варненската прокуратурата в четвъртък пред БНТ. Разследването било „все още на твърде ранен етап, за да се говори с категоричност какъв е механизмът, разполагаме с доказателства за вероятен механизъм на извършване на деянието, който сочи, че с оглед на нейните възможности, тя се е разпореждала със средства от влогове и сметки на вложители в банката, превеждала ги е по сметка на свой родственик, откъдето вече като пълномощник се е разпореждала отново с тях, превеждайки ги по свои сметки в други банки, откъдето ги е вземала в брой“.

Прокуратурата обяви, че към момента са установени 30 пострадали от доскоро работилата в отдел „Банкиране на дребно“ в клон на българска банка Невена Й. Всички те са уведомени от кредитната институция, която поддържа постоянен контакт с тях, твърди държавното обвинение. Влоговете и депозитните сметки били случайно подбирани и от тях били източвани по 5, 7, 10 000 лв.

От прокуратурата продължават да обясняват, че ако се докаже вината й за престъплението, което е в особено големи размери и представлява особено тежък случай, тя може да лежи до 10 години в затвора и да й се конфискува имуществото. Но на практика, ако тя сключи споразумение, може да се размине с много по-малко затвор.

Това е втори подобен случай само в рамките на 10 месеца. През зимата бе арестувана директорката на банков клон в Нова Загора по обвинение в източване на над 400 000 лева от сметки на вложители. След като престоя няколко седмици в следствения арест в Сливенския затвор, тя бе пусната под домашен арест. Съдът я освободи, защото условията били лоши, килията – малка и нямало дневна светлина.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar