Няколко жокера при вадене на документ от произволна административна структура
Фани Давидова е юрист. Текстът е от профила й във „Фейсбук“.
Преди една година споделих с вас няколко жокера, които могат да се използват при вадене на произволен документ от произволна административна структура. Сега добавям още няколко – не ми благодарете!
Когато вадите удостоверение/справка/заверен препис:
1. Не разчитайте на указанията на официалната страница на институцията в интернет. Те често нарочно са написани погрешно, за да развиват естествената интелигентост, съобразителност и ловкост у гражданите. Понякога това, което имаме като изисквания, умишлено е объркано, за да можете да се върнете 5, 6 пъти и така да поддържате стройно тяло и добра спортна форма.
2. Електронното подаване на документи не изключва, дори напротив – предполага, изпращането на същите по пощата на хартия, задължително С МОКЪР ПЕЧАТ. Значи вие там си играйте, подавайте си електронно колкото си искате но, след това, ако не изпратите всичко в 4 екземпляра по пощата, а най-добре на място в деловодството – нищо не сте направили.
3. Подгответе нужната екипировка – на някои места (митници , РДСП) падат тавани, стени, мазилка, подът е наводнен, затова – каска и ботуши.
4. Носете дребни подъръци – кутия/и бонбони, и/или козметични тестери (хем дребно, хем луксозно, без да се натрапва) за чиновниците, патронче гроздова за портиера. Трябва да дарите охраната при влизане, за да ви пусне вътре, после за да ви разреши да натиснете копчето на асансьора, после, за да не ви крещи, че той не е информация.
5. В специално подготвена „чанта за вадене на документ“ (нещо като комплект за първа помощ), носете:
– лист формат А3. Ще ви трябва за да си начертаете схема на сградата и да си отбелязвате откъде сте минали,
за да можете по метода на изключване да разберете къде е отделът, в който се целите
Тук администрацията услужливо помага с указателни табели, от които вие разбирате, че „Тук не се плащат данъци“, „Тук не е счетоводство“, „Тук не правим справки“, „Тук не е за граждани“. Така чертаете схема, задрасквате къде какво НЕ Е и накрая – попадате там, където искате да отидете.
– портативен ксерокс/принтер/скенер – задължително! 100%, нямате копие от акт 287, а трябва да го представите в 28 екземпляра с надпис „Вярно с оригинала“ и подпис. Администрацията с ксерокси НЕ РАЗПОЛАГА. За да направите копията, ще трябва да минете две преки, където обикновано в кучешка колиба има заврян човек, притежаващ ксерокс. Той ще ви направи копия по лев и петдесет едното, но докато се върнете, вече ще е затворено.
– няколко цвята химикалка и 3 нюанса на синьото. Всеки път, като ви погледнат с отвращение и ви кажат, че „не може с такава химикалка“ – вадите резервата.
– вода и суха храна – не е ясно колко ще чакате
– компас – така указанията „идете в източното крило“, „колежката е в северната стая“, „счетоводството е в западната част“ – няма да ви затруднят ни най-малко и най-важното – няма да отнемат време
– калкулатор, синонимен речник и милиметрова хартия. Те са ви необходими при попълване на документи, ориентиране в коридор и/или когато трябва да отгатнете какво означава ОТХА-37/12.09; ВЙТ-90-74- ДЗ от 1954 г.
– мокър печат!!! Ей това нещо много се пренебрегва от гражданите и води до излишни пререкания с администрацията и многобройни връщания. Ама това, че сте физическо лице и нямате нужда от печат, ама айде стига вече. По книжарниците продават – има жабки, животинки…
ми зарадвайте я тая администрация, бе – ударете там една лилава маймунка до подписа си –
нещо ще ви заболи ли???
– човек „backup“. Докато вие чакате на опашка – „backup“-ът чака на друга опашка, пази да не се скрият другите служители, също така може да легне на входа и да попречи на затварянето преди края на работното време.
– учебник по административно право и процес, както и томчета на „Сиби“ за актуална нормативна уредба. Юридически трябва да сте бетон.
– дребни пари – защото няма да имат да ви върнат
– едри пари – защото никой не е длъжен да ви приема стотинките
Стъпки на действие:
Първо и най-важно – не се ангажирайте с работно време. Просто недейте – тази битка е изгубена предварително, пазете си силите за по-важни сражения. Ако имате да си свършите нещо – отивате в 5 ч сутринта и почвате да чакате – до 5 ч следобед дверите все ще се открехнат и ще се шмугнете, преди да затворят за обедна почивка или за сутрешна предиобедна такава. Администрацията е стриктно безкомпромисна за началото на задължилтения отдих и щедро великодушна по отношение на края му.
Второ – веднъж проникнали през вратата, ще се сблъскате с охраната, която подобно на митологичен страж – като една Сцила и две Харибди варди администрацията от граждани. Вие обаче – подготвени – веднага подавате горепосоченото подаръче, охраната се разнежва и изревава в лицето ви, че ТУК НЕ Е ИНФОРМАЦИЯ. Това на административен език това означава „Добре дошъл, заповядай, влез гражданино!“
Трето – изтегляне на електронен номер за ред. Сега вие си мислите, че познавате тая система от банките, но нищо подобно. Тук е много по-виртуозно и загадъчно. На първо, второ и трето натискане апаратът не светва. Оглеждате се безпомощно и изблейвате, че май машината не работи. Останалите граждани ви гледат със съжаление, но никой не помага, защото те вече сами са преборили машината и не виждат защо точно на вас трябва да ви бъде спестено. Безизходно ритвате апарата, който светва и на него се появяват руни – за ОГД – 5; за НТГО – 2; за РТВ – 12. Каквото и да натиснете – все ще е погрешно, затова карайте на късмет – важното е да се докопате до гише
Четвърто – Съобщението: „Системата блокира, защото точно ни смениха софтуера и не знаем дали до края на деня изобщо ще тръгне“. Това става точно преди да ви дойде редът. Коя система е блокирала не е ясно, защото така и така всичко се попълва на ръка, но все тая. По-лековерните и неопитни граждани свиват рамене и се разотиват, за да опитат пак на следващия ден. Така остават само най-достойните. Само тези, които имат реален шанс като крал Артур да изтеглят меча от камъка.
Пред гишето – първа работа на администрацията, щом ви види, е да размаха отбранително ръце и да обясни, че „вие не сте за нас, вие сте за 48-мо гише“. НО! Веднъж добрали се до служител – няма да се давате.
Ако трябва легнете по корем и се хванете с всичка сила за така приложения мокет,
за да не могат да ви изтеглят. Настоявайте, че сте за тях.
Следваща стъпка на чиновника е да ви обясни, че добре, за тях сте, но нямате право да искате това, което искате. Вадите „Административно право и процес“ на Кино Лазаров, томчетата на „Сиби“, в краен случай „Обща теория на държавата и правото“ на Венелин Ганев и доказвате тезата си.
Идва най-опасното – преглед на необходимите документи. Администрацията напада ниско по тревата и ви казва, че на нейната интернет страница всичко е описано, но ОЧЕВИДНО не сте се подготвили и не носите документи 1, 2, 4 ….423, както и 4,6 …. 483, които не са посочени, но е трябвало да се сетите да вземете. Моментално контраатакувате и вадите – акт за раждане (във всички ситуации), препис извлечение от…, нотариално заверена скица на…, родословно дърво, удостоверение за идентичност на нещо си и съдебно решение – каквото имате.
Обезоръжена администрацията ви дава да попълните формуляр. Напълно безмислено е да си разпечатвате форма в къщи и да я подготвите предварително. Значи напразно се напъвате. Администрацията винаги изисква да е НА ТЯХНА БЛАНКА и попълнена на място. Ако гишето е на третия етаж, ще платите на четвъртия (тук играем играта „всички ми идвате с едри, нямате ли дребни“ или „аз стотинки не приемам – да не съм клошар“), после ще покажете касовия бон на шестия етаж, но другото крило, за да вземете проклетата бланка, и ще се върнете в изходна позиция на третия, където ако не си водите човек „backup“, ще изчакате втори път на опашка, за да подадете вече попълнения легален формуляр.
Преминали и това изпитание, с дълбока въздишка, ще ви пратят през две улици, в съседна сграда, където има едно гише на единствената банка на планетата, с която тази администрация оперира, за да си платите таксата за самата услуга.
Ще ви върнат поне три пъти, защото:
– сте посочили грешно основание за плащане
– осмицата не я изписвате със закръглено тумбаче
– химикалката ви е светлосиня, а трябва тъмно.
Когато се върнете с платежното, работното време ще е свършило, но вие сте подготвен – вашият човек „backup“ лежи на пода по вече указания начин и ви пази ред.
Подавате предварителните документи, попълнения формуляр, платежното и със светнал поглед очаквате да ви възнаградят с входящ номер и указание кога да дойдете да си вземете нужния документ (който между другото ви е необходим за друга административна процедура, която предстои). Очаквате, но не се радвайте предварително. Рано е още да казвате „Де ти е, смърте, жилото? Де ти е, аде, победата?“
Оказва се, че всичко това, дето сте го приготвили – хубаво – ама трябва да е в 5 екземпляра … Един за вас – на него ви слагат входящ номер. Един за администрацията, един за министерството, един за съда, ако някога се стигне дотам и един за вечни времена. Тук на помощ отново идва портативният ксерокс/принтер/скенер, с който нанасяте съкрушителния удар – звучна плесница в лицето на администрацията. Взимате си вашия екземпляр с входящ номер и се молите да ви дадат документа, преди да му е изтекла валидността, защото и това го има в зара.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте