Депутатите ще обсъдят на второ четене промените във Валутния закон, с които се изменя Законът за Българската народна банка. Текстовете гласят, че считано от датата на участие на България в Механизма на обменните курсове – ERM II, курсът на лева към еврото вече няма да е фиксиран и ще подлежи на преговори с другите страни-членки, Дания и Европейската централна банка.

Законодателната промяна е техническа, свързана със синхронизиране на българското с европейското законодателство и задължително условие за влизане на страната ни в ERM II. Това увери управителят на Българската народна банка Димитър Радев:

„Прави се, защото в противен случай процесът към присъединяване към еврозоната ще спре. И той ще спре не по-съдържателни, а по процедурни причини. Европейската централна банка приветства новата разпоредба на чл. 29 ал. 3 от Закона за Българската народна банка, която съответства на процедурите съгласно резолюцията за ERM II и споразумението между централните банки относно ERM II.“

На практика това е процедурата, по която всяка държава- членка на Европейския съюз трябва да мине, за да приеме единната европейска валута.

Окончателните промени във Валутния закон предвиждат още митническите служители да имат права и на данъчни инспектори. Те ще получават по служебен път информация за длъжници на държавата. Те, от своя страна, няма да могат да напускат страната с повече от 30 хиляди лева в себе си.

Друга промяна във Валутния закон предвижда и допълнителна глоба за лицата, които не декларират изнасянето на благородни метали и скъпоценни камъни. Предвиденото наказание е 1/5 от стойността на металите.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar