Охраната на бившия премиер Кирил Петков, осъществявана от НСО, е намалена, научи „24 часа“.

Лидерът на „Продължаваме промяната“ вече не се ползва от охранител, който да го следва навсякъде. Оставен му е обаче транспортът от НСО с шофьор, което означава, че за службата бившият министър-председател все още е охранявано лице.

Информацията на „24 часа“ бе потвърдена от „Продължаваме промяната“. От НСО отказаха какъвто и да било коментар.

Промяната в охраната на Кирил Петков се е случила тази седмица, като лидерът на ПП е бил уведомен за нея лично от шефа на службата ген. Емил Тонев. Не са ясни причините, поради които охраната му е намалена. Решението обаче се взема от комисия, в която освен шефа на НСО участват и председателят на ДАНС, както и главният секретар на МВР.

„Казаха, че не виждат опасност“, отговори лаконично съпредседателят на „Продължаваме промяната“ на въпрос на медията ни с какви аргументи НСО е намалила охраната му.

Бившите премиери и шефове на НС имат право на охрана от НСО 4 години след като е приключил мандатът им. До момента от министър-председателите с такава се ползваха Бойко Борисов, Стефан Янев и Кирил Петков. От шефовете на НС охрана има пък за Цвета Караянчева, Ива Митева, Никола Минчев.

По закона на всеки от шестимата му се полага автомобил на НСО с един шофьор и още един охранител.

През ноември обаче по предложение на служебния премиер Гълъб Донев бе променен правилникът на НСО и службата получи позволение да снема охраната на бивши премиери и шефове на НС и по-рано, ако прецени, че е отпаднала заплахата за тях. Мотив за промяната бе честата смяна на министър-председатели и шефове на парламента в последните години, което много завишило разходите на охранителната служба.

Съществува и опция охраняваният бивш премиер или министър-председател сам да се откаже от услугите на НСО, преди да са изтекли 4 години от края на мандата му.

Цвета Караянчева например не ползва вече охрана и автомобил на НСО. Председателката на 44-ото народно събрание се отказа от гарда веднага след като изтече мандатът ѝ. 2-3 месеца по-късно Караянчева реши да не ползва повече и автомобил на Националната служба за охрана. Ива Митева също обяви, че се е отказала от привилегията, след като не успя да влезе в парламента на последните избори през октомври. Тя дори питаше защо Петков продължава да бъде охраняван и какво го заплашва.

В миналия парламент пък имаше законодателна инициатива срокът за ползване на държавните охранители да бъде намален до година след края на мандата. Като целта бе да бъде снета охраната и взети колите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Така и не се стигна обаче до приемане на тези предложения.

Преди седмица сайтът „Епицентър“ пък обяви, че Петков и съпредседателят на ПП Асен Василев са си наели частни охранители. Вчера обаче бившият министър-председател отрече тази информация.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar