Главният прокурор на Иран Джафар Монтазери е обявил, че нравствената полиция в страната е била закрита от компетентните власти, предаде в неделя иранската агенция ИСНА, цитирана от Франс прес.

„Нравствената полиция няма общо със съдебната система и тя беше закрита от тези, които я създадоха, но правосъдието ще продължи да се противопоставя на това обществено предизвикателство“, е заявил Монтазери вчера в свещения град Гом. По време на религиозна конференция там главният прокурор е отговорил на въпрос на един от участниците, който е попитал „защо нравствената полиция е била закрита“.

Нравствената полиция беше създадена от ултраконсервативния президент Махмуд Ахмадинеджад с цел да „разпространява културата на благоприличие и носене на хиджаб“.

Нейните служители мъже носят зелени униформи, а жените – черни чадори, които покриват главата и горната част на тялото. Патрулите на нравствената полиция започнаха през 2006 година.

Към момента не са известни подробности около разпускането на въпросното звено.

Критици на режима в Техеран реагираха незабавно на съобщението. Според тях проблемът не е толкова свързан с нравствената полиция, колкото със задължението да се носят забрадки, написа в Туитър един ирански активист, цитиран от Дойче веле.

„Жените трябва да могат да се движат свободно без да се забулват“, припомня той и добавя, че това трябва да е „само първата стъпка“.

Наблюдатели посочват, че разпускането на нравствената полиция няма да доведе до отпадане на задължителното носене на забрадки от жените, но все пак това е частичен успех за движението на жените в Ислямската република.

То идва след повече от два месеца антиправителствени протести в Иран, предизвикани от смъртта на 22-годишната Махса Джина Амини. В средата на септември тя бе задържана от ислямски блюстители на морала за това, че под забрадката ѝ се подавали няколко кичури коса. Няколко дни по-късно младата жена почина, което отприщи вълна на възмущение и оттогава хиляди протестират по улици и площади срещу ислямската система и нейните закони. Те задължават жените да си покриват косите на обществени места и да носят облекло, което да скрива очертанията на тялото. Вече 40 години този закон е част от наложената в Ислямската държава обществено-политическа доктрина, чиято цел е „да предпазва страната и народа от западната културна инвазия“.

От началото на протестите в Иран са убити 470 демонстранти, сред които и 64 деца, по данни на правозащитни организации. Има и загинали служители на реда, като данните за броя им е противоречив: между 60 и 300 души. Протестите предизвикаха и вълна от арести – дотук властите са задържали хиляди демонстранти, сред които студенти, журналисти, спортисти, хора на изкуството и други общественици. Някои от тях вече имат издадени смъртни присъди, постановени от тъй наречените революционни съдилища.

Междувременно бяха обявени нови общонационални протести от утре, а опозиционни представители съобщиха и за подготвяни стачки.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar