За седми път недоволни граждани се събраха в сряда привечер на протест срещу изграждането на небостъргача „Златен век“ в столичния кв. „Лозенец“. В него се включиха семейства с деца и възрастни хора от квартала.

На протеста дойде и омбудсманът Мая Манолова, която по-рано през деня поиска среща с министъра на регионалното развитие Петя Аврамова по казуса. Манолова, която според политици от БСП е сред обсъжданите кандидатури за кмет на София, беше потърсена от инициативния комитет „Лозенец“. Освен нея, в демонстрацията се включиха общински съветници от БСП и от ДСБ, представители на неправителствената организация „Спаси София“, както и районният кмет Любомир Дреков.

Протестиращите скандират искания за оставката на шефа на ДНСК арх. Иван Несторов и на зам.-министъра на регионалното развитие Валентин Йовев.

Недоволството срещу сградата избухна отново, след като се появиха съмнения за валидността на разрешителното ѝ за строеж към днешна дата. Становището на главния архитект на София, който издава документите за строежа, е, че разрешителното е изтекло през ноември 2017 г. и не е презаверено в законовия срок от една година.

От ДНСК обявиха, че строежът е законен, тъй като е започнал с редовно издадени документи. Отказаха обаче да посочат категорично валидно ли е към момента строителното разрешително и до кога е срокът му, тъй като по казуса имало дело и прокурорски проверки. Посочиха обаче, че за този случай не може да се приложи промяната в Закона за устройство на територията, с която в началото на 2017 г. беше удължена валидността на разрешенията за строеж за обекти от първа и втора категория какъвто е и „Златен век“.

В същото време шефът на ДНСК Иван Несторов се позова на съдебно решение за случай от Бургас, в което магистратите заявяват, че срокът на спорния документ се подновява с всяка заповед за промяна на инвестиционния проект. В случая със „Златен век“ последната такава е от август 2018 г. и е подписана от главния архитект Здравко Здравков. От Столичната община отхвърлят аргументите на ДНСК, но смятат, че въпросът трябва да се реши от съда.

Инвеститорите от „Артекс“ пък твърдят, че разрешението им за строеж, издадено през 2007 г., е валидно до 2020 г. и се позовават именно на поправката в Закона за устройство на територията, влязла в сила в началото на 2017 г. До скоро и общината беше на същото мнение, но промени тезата си след избухването на скандала с апартаментите на преференциални цени, купени от хора от ГЕРБ от фирма „Артекс“. За прилагане на промените в ЗУТ за заварения случай „Златен век“ се обявява в писмо през 2017 г. и зам.-министърът на регионалното развитие Валентин Йовев. Част от писмото, което не е публично, е цитирана от главния архитект Здравков в една от заповедите му за промяна на първоначалния проект. С нея от офис сграда „Златен век“ става административно здание с ателиета, които „Артекс“ продава като жилищни имоти, въпреки че по документи не се водят такива.

Заради позицията на шефа на ДНСК Несторов и заради намесата на Йовев по казуса, гражданите от инициативния комитет „Лозенец“ поискаха оставките на двамата. Те настояват също за спиране на строителството на „Златен век“ и за събаряне на незаконно построеното, което според тях е всичко до момента.

От „Артекс“ пратиха изявление, че строежът е законен и притежава валидно разрешение. Правоомащият орган по отношение на строежите първа и втора категория е ДНСК.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar